Η επιστροφή του Ολυμπιακού στη Basket League συνοδεύτηκε με εκατοστάρα!

Επιστροφή στη Basket League με «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο ΣΕΦ… πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 103-78 για την πρώτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 30ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Για τα πρώτα τρία δεκάλεπτα η Ένωση ήταν ανταγωνιστική και βρισκόταν στην διεκδίκηση της νίκης. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και με επιμέρους σκορ 31-14 έφτασαν χωρίς άγχος στην επικράτηση.

Εντυπωσιακός ήταν για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 9/10 δίποντα και 3/7 τρίποντα και έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (15-7 και 19-11), όμως η ΑΕΚ με μεγάλα σουτ και σερί 10-0 έκανε το 19-21. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν πάντως προηγούμενοι το δεκάλεπτο (23-21) με μικρό 4-0 σερί.

Στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε. Η Ένωση ήταν εξαιρετική, προσηλωμένη στο πλάνο και πολύ συγκεντρωμένη δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει. Με τους Γέλοβατς και Γκρίφιν να σκοράρουν από κοντά και μακριά, η ομάδα του Στέφανου Δέδα προηγήθηκε 41-42. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-43 και οι οιωνοί προμήνυαν ότι θα βλέπαμε μεγάλο ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος.

Αμ δε όμως. Μετά το 61-60 του 28ου λεπτού οι Πειραιώτες έτρεξαν μέσα σε 12 λεπτά επιμέρους σκορ 42-18. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ, αλλά εξαιρετικοί και οι Παπανικολάου (14 πόντους), Λαρεντζάκης (13 πόντους) και Μάρτιν (10 πόντους) σε αυτό το διάστημα. Ο Ολυμπιακός εν ριπή οφθαλμού άλλαξε… ταχύτητα και έφτασε την διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα, που δεν αντικατοπτρίζουν συνολικά την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78