Serie A : Επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα, το…χαβά της η Νάπολι (vids)

Εντυπωσιάζει η φετινή Νάπολι στη Serie A, που με τη σημερινή της νίκη στη Φλωρεντία, έφτασε τις επτά νίκες σε ισάριθμα ματς! Νίκη και για τη Ρόμα, που επέστρεψει στις επιτυχίες χάρη στο 2-0 κόντρα στην Έμπολι.

Στο Artemio Franchi οι “παρτενοπέι” απέδειξαν πως φέτος είναι η χρονιά τους. Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28′ με το γκολ του Λούκας Μαρτίνες, αντέδρασαν ιδανικά και πριν βγει το ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Λοζάνο.

Στο επόμενο λεπτό μάλιστα, θα μπορούσε να γίνει η ανατροπή αλλά ο Ινσίνιε αστόχησε στο πέναλτι. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, ο Ραχμάνι ήταν πιο εύστοχος και εκμεταλλεύτηκε άριστα την ασίστ του Ζιελίνσκι.

Στη Olimpico, η Ρόμα “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα στις αρχές του δεύτερου. Το σκορ άνοιξε στο 42΄ο Πελεγκρίνι, μετά την ασίστ του Μκταριάν και το 2-0 πέτυχε ο Αρμένιος άσος, το οποίο και ήταν το πρώτο του τη φετινή σεζόν.