Bundesliga : Μεγάλο διπλό της Χέρτα στη Φραγκφούρτη, συνεχίζουν με νίκες Ντόρτμουντ και Ουνιόν (vids)

Με πέντε παιχνίδια συνεχίστηκε η 8η αγωνιστική της Bundesliga, που έκανε σέντρα χθες με την “πεντάρα” της Χοφενχάιμ κόντρα στην αγνώριστη Κολωνία.

Τη νίκη της ημέρας σημείωσε η Χέρτα, που πέρασε από το Commerzbank Arena της Άιντραχτ και πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας. Ο Ρίχτερ στο 7′ και ο Εκέλενκαμπ στο 63′ πέτυχαν τα γκολ των Βερολινέζων, με τον Πασιέντσια να μειώνει στο 78′ με πέναλτι, χωρίς όμως περαιτέρω αντίδραση για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.

Με νίκες συνέχισαν τόσο η Ντόρτμουντ (3-1 τη Μάιντς) όσο και η φορμαρισμένη Ουνιόν (2-0 τη Βόλφσμπουργκ). Οι “κιτρινόμαυροι” έπιασαν κορυφή χάρη στα γκολ του Ρόις (μόλις στο 1ο λεπτό), το εύστοχο πέναλτι του Χάαλαντ στο 54′ και το τέρμα του Νορβηγού στις καθυστερήσεις, με τη Μάιντς να μειώνει στο 87′ με τον Μπούρκαρντ. Για την Ουνιόν τα γκολ σημείωσαν οι Αβονίγι (49′) και Μπέκερ (82′).

Σπουδαία νίκη την ίδια ώρα για τη Μπόχουμ, που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από έξι αγωνιστικές. Η επιτυχία για την ομάδα των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία καθώς επιτεύχθηκε κόντρα στη Γκρόιτερ Φιρτ, που έχει τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα, χάρη στο γκολ του Λοσίλα στο 80ο λεπτό.

Τέλος στο Europa-Park-Stadion, Φράιμπουργκ και Λειψία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Φόρσμπεργκ άνοιξε το σκορ για τους “ταύρους” με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 32′ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 63′ με τον Ζεόνγκ.