Premier League : Εκπληκτική ανατροπή της Λέστερ, “απέδρασε” από το Villa Park η Γουλβς (vids)

Μεγάλο ματς στο King Power, όπου η Λέστερ ύψωσε…ανάστημα κόντρα στη Γιουνάιτεντ, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 4-2!

Οι “μπλε” είχαν σε εξαιρετική μέρα την μεσοεπιθετική της γραμμής, παίρνοντας γκολ από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες, ενώ αντίθετα η Γιουνάιτεντ βρέθηκε σε κακή βραδιά αμυντικά, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πιο βαριά ήττα της φετινής σεζόν.

Μάλιστα, οι “κόκκινοι διάβολοι” προηγήθηκαν με εκπληκτικό γκολ του Γκρίνγουντ στο 19′ αλλά η Λέστερ αντέδρασε άμεσα και στο 31′ ισοφάρισε με τον Τίλεμανς. Μετά από ένα παιχνίδι όπου η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο 76′ με γκολ του Σογιουντσού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε με τον Ράσφορντ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά οι “μπλε” είχαν άλλη…άποψη σήμερα και με γκολ των Βάρντι και Ντάκα έφτασαν στο τελικό 4-2.

Μεγάλο ματς και στο Villa Park, με μια εξίσου εντυπωσιακή ανατροπή! Μετά από ένα “στείρο” 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, η Γουλβς βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Άστον Βίλα, με τα γκολ των Ινγκς και ΜακΓκιν, όμως δεν το έβαλε κάτω και με τα τέρματα των Σαΐς στο 80′, Κόαντι 85′ και Νέβες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε μια επική ομολογουμένως νίκη.

Με νίκη συνέχισε στην Premier League η Σίτι, που δεν είχε πρόβλημα να εξουδετερώσει την αντίσταση της Μπέρνλι (Μπερνάρντο Σίλβα και Ντε Μπρόινε τα γκολ των “μπλε), ενώ η Σαουθάμπτον πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, χάρη στο γκολ του Μπρόγια στο 53′ κόντρα στη Λιντς.

Τέλος στο Carrow Road, η Νόριτς των Γιαννούλη (βασικός) και Τζόλη (έμεινε στον πάγκο) αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στη Μπράιτον.