Ένα ματς που θα μείνει για χρόνια στις μνήμες όσων το παρακολούθησαν : Ο Βόλος πήρε το “Χ” στην Τούμπα και ενώ έχανε 4-1!

Τι ήταν κι αυτό πάλι…

Ένα ματς που αν δεν γνώριζες ποιες ομάδες παίζουν, θα νόμιζες πως έβλεπες αγώνα της Premier League, ΠΑΟΚ και ΝΠΣ Βόλος αναδείχτηκαν ισόπαλοι 4-4 και ενώ ο “δικέφαλος” προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 4-1!

Η ομάδα της Μαγνησίας απέδειξε ξανά πως δίκαια βρίσκεται στην κορυφή της Super League 1, έχοντας στις τάξεις ποδοσφαιριστές με σπουδαίο ταλέντο αλλά και έναν προπονητή, που παρά το νεαρό της ηλικίας του, είναι μετρ στο κοουτσάρισμα.

Μάλιστα σήμερα, το ματς ήταν ειδικών συνθηκών, κόντρα σε μια ομάδα που στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ και έδειχνε αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη.

Όμως οι “ασπρόμαυροι” υποτίμησαν τον αντίπαλο, θεώρησαν σίγουρη την επικράτηση μετά την εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου και τελικά το πλήρωσαν με μια εντός έδρας απώλεια.

Ο Βόλος προηγήθηκε στο 14′ με τον εκπληκτικό σήμερα Φαν Φέερτ, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο 4-1 χάρη στα γκολ των Μιχαηλίδη (24′), Άκπομ (30′), Ζίφκοβιτς (32′) και Ζίφκοβιτς ξανά στο 42′.

Και ενώ οι περισσότεροι θεώρησαν πως το ματς έχει κριθεί, ο Βόλος (χωρίς καν να προβεί σε αλλαγές στην ανάπαυλα) έφτασε γρήγορα στο 4-2 (54′ Μπαρτόλο) και με τον Ροσέρο στο 62′ (πέρασε λίγο πριν ως αλλαγή) μείωσε ακόμη περισσότερο.

Στο 80′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, στο οποίο αστόχησε ο Βιερίνια και δύο λεπτά αργότερα, ο Ρινέρ “τιμώρησε” τον μπλαζέ “δικέφαλο”, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στα επόμενα 15 περίπου λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ πίεσε και με τις αλλαγές από τον πάγκο, αλλά ο Βόλος κράτησε το αποτέλεσμα αλλά και έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Βιερίνια, Τέιλορ (70′ Ροντρίγκο), Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Σβαμπ (70′ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Μπίσεσβαρ (88′ Μουργκ), Ζίφκοβιτς (83′ Μιτρίτσα), Αουγκούστο, Άκπομ (83′ Σφιντέρσκι)

ΝΠΣ Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ) : Κλέιμαν, Φεράρι, Πουρίτα (57′ Ροσέρο), Γκρίλο, Ρομέρο, Φερνάντες (90+2′ Γκιουλέν), Μπαριέντος (79′ Νίνης), Τσοκάνης (79′ Ράινερ), Μπαρτόλο, Ρεγκατίν, Φαν Φέερτ