LaLiga : Mega διπλό της Οσασούνα στο Ceramica (vid)

Η Οσασούνα κέρδισε την Βιγιαρεάλ εκτός έδρας (1-2) και πανηγύρισε την 4η σερί εκτός έδρας νίκη της.

H Βιγιαρεάλ ξεκίνησε το ματς με κατοχή μπάλας, άκαρπη πάντως, απέναντι σε μία πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, που δικαιολόγησε απόλυτα την πολύ καλή εφετινή της πορεία. Στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ με μία πολύ ωραία οργανωμένη προσπάθεια, με τον Βιδάλ να σεντράρει μέσα στην περιοχή και τον Σάντσεθ να πασάρει με το κεφάλι για τον Τορό που από το ύψς του πέναλτι σκόραρε για το 0-1. Απο κεί και πέρα η Οσασούνα κυριάρχησε ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της και ουσιαστικά κινδύνευσε μόνο μία φορά σε ένα καλό σουτ του Τριγέρος που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ερέρα.

Στο 2ο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ μπήκε με ορμή και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα με εκπληκτικό αριστερό βολέ του Μορένο το πρώτο στη La Liga εφέτος για τον 2ο σκόρερ του περυσινού πρωταθλήματος. Ένα ατομικό λαθος τουΑλγερινού Μαντί στο 87΄έδωσε την ευκαρία στον Αργεντινό Άβιλα να πετύχει το 2-1 και να δώσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, 4η σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια για το συγκρότημα του Χακόμπε Αρασάτε που απέχει πια μόλις τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Σοσιεδάδ.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ασένχο, Αλμπιόλ (78’ Τριγέρος), Γασπάρ, Κόστα (46’ Πεδράθα), Φόιθ, Φούνες Μόρι, Πένια (46’ Χεράρδ Μορένο), Μόι Γκόμεθ, Παρέχο, Πίνο (58’ Τσουκβουέζε), Αλκάθερ(78’ Φερ Νίνιο)

Οσασούνα (Γιακόμπα Ασάρατε) : Σέρχιο Ερέρα, Αριδάνε, Κρουθ (62’ Μανού Σάντσεθ), Νταβίντ Γκαρσία, Νάτσο Βιδάλ, Μπράσανατς, Ρουμπέν Γκαρσία, Χάβι Μαρτίνεθ (59’ Τορό), Μονκαγιόλα, Μπούντιμιρ (77’ Καγέρι), Μπάρχα (77’ Τόρες)