LaLiga : “‘Εκλεψε” τους τρεις βαθμούς στο Mendizorroza η Μπέτις! (vid)

Η Μπέτις έκανε κακή εμφάνιση δημιουργικά αλλά νίκησε με γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας μέσα στην χώρα των Βάσκων την Αλαβές με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι μπορούν να τα βάλουν με την τύχη του γιατί σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι του Ρουί Σίλβα. Με εκτέλεση κόρνερ του Μόγια στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης και με κεφαλιά του Ντε Λα Φουέντε στο 60ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και βρήκαν την λύση στον πάγκο τους. Ο 40χρονος Χοακίν μπήκε στο γήπεδο στο 64ο λεπτό και ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 76ο. Οι δυό τους συνεργάστηκαν και ο Ιγκλέσιας με το πρώτο του φετινό τέρμα έδωσε την νίκη στους Σεβιγιάνους με 1-0.

Η Αλαβές έφυγε απογοητευμένη από το γήπεδο και έχει χάσει επτά από τα οκτώ παιχνίδια της φέτος. Η Μπέτις επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Βιγιαρεάλ. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι παρέμεινε αήττητος στην καριέρα του απέναντι στην Αλαβές σε πέντε παιχνίδια (4/1/0).

Αλαβές (Χαβιέρ Καγιέχα) : Πατσέκο, Ναβάρο, Μιάζγκα, Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Πελίστρι (77′ Έντγκαρ), Μόγια (90+1′ Μανού), Πίνα (77′ Λουμ), Ριόχα, Χοσέλου, Ντε λα Φουέντε (69′ Σιλά)

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι) : Ρουί Σίλβα, Μπεγερίν, Μπαρτρά, Έντγκαρ, Μορένο, Γκουαρδάδο, Καρβάλιο, Ρόδρι (64′ Χοακίν), Φεκίρ (90+1′ Γκουίντο), Κανάλες (65′ Τέγιο), Γουίλιαν Ζοσέ (76′ Ιγκλέσιας)