LaLiga : Σε μεγάλη μέρα ο Τομάς, νίκη-ανάσα για την Εσπανιόλ (vid)

Με «κεκτημένη ταχύτητα» από τη νίκη της επί της Ρεάλ Μαδρίτης, η Εσπανιόλ έκανε το 2×2 στην έδρα της, επικρατώντας αυτή την φορά με 2-0 της Κάντιθ στο RCDE Stadium, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Κάντιθ πάντως ήταν εκείνη που άρχισε καλύτερα το παιχνίδι, καθώς δεν άφησε το περιθώριο στους μέσους της Εσπανιόλ να θέσουν τους κανόνες. Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όταν το σουτ του Ραουλ ντε Τομάς άλλαξε πορεία στο σώμα του Χαρόγιαν, εξουδετέρωσε τον Λεδέσμα αλλά κατέληξε στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ραούλ ντε Τομάς σκόραρε το τέταρτο τέρμα του στη σεζόν για να ανοίξει το σκορ στο ματς, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του Λόρεν Μορόν.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με πιο επιθετική διάθεση και από τις δύο ομάδες, αλλά και την πρόθεση της Εσπανιόλ να δώσει γήπεδο στην Κάντιθ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά κι όταν ο Νίκο Μελαμέντ πέτυχε το 2-0 στο 65ο λεπτό ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στο ματς.

Η ομάδα του Βιθέντε Μορένο πέτυχε τρίτη σερί νίκη εντός έδρας και πλέον απέχει τρεις βαθμούς από την πρώτη εξάδα της κατάταξης, την ώρα που η Κάντιθ καλείται να βρει λύση στο σκοράρισμα το συντομότερο δυνατό.