Ήττα με βολή στα 0,7’’ για τον Ηρακλή στο FEC

Στη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup υποχρεώθηκε ο Ηρακλής.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον Παντελή Μπούτσκο στον πάγκο μετά τη λύση της συνεργασίας της με τον Θανάση Σκουρτόπουλο ηττήθηκε στο Ιβανώφειο από την Μπαχτσεσεχίρ με 63-64, με μία βολή του Καρτάλ Οζμιζράκ, 0,7’’ πριν το τέλος.

Ο Ηρακλής είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 15 πόντους (51-36). Σημείωσε όμως μόλις 12 πόντους στα τελευταία 15 λεπτά και υποχρεώθηκε στην ήττα σχεδόν στην εκπνοή. Για τους «κυανόλευκους» ξεχώρισαν ο Τόνι Ντάγκλας με 14 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ο Ράιαν Γούλριτζ με 12 πόντους, τρία ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και δύο κλεψίματα. Θετικοί ήταν και οι Αγραβάνης, Λιντς και Ντάνιελς.

Ο Ηρακλής «πλήρωσε», μεταξύ άλλων, τη μεγάλη, εις βάρος του διαφορά στα ριμπάουντ (35-47) αλλά και το ότι δεν βρήκε λύσεις από μακριά (4/18 τρίποντα, έναντι 8/27 των Τούρκων).

Μέσα από την άμυνα του, ο Ηρακλής έβαλε τους κανόνες του στο πρώτο ημίχρονο. Κράτησε χαμηλά τα λάθη του (5), εκτέλεσε καλά από μέση και κοντινή απόσταση (11/18 δίποντα) ακι είχε το προβάδισμα διαρκώς. Ήταν μπροστά με 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου άνοιξε την «ψαλίδα» στους 10 (34-24), πριν την κλείσουν οι Τούρκοι στο φινάλε του ημιχρόνου (35-29).

Ο Ηρακλής έβγαλε ένταση στο παιχνίδι του στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και ξέφυγε με 10 στο 25′ (46-36) και 15 στο 25′ (51-36) αλλά η Μπαχτσεσεχίρ μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου στους οχτώ (51-43). Οι φιλοξενούμενοι πατώντας σε αυτό το μομέντουμ που έχτισαν στο τέλος της τρίτης περιόδου, μείωσαν ακόμη περισσότερο και προσπέρασαν στο 33′ (53-54) φτάνοντας το σερί τους στο 18-2. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στο τέλος. Με καλάθι του Σαβάς η Μπαχτσεσεχίρ ισοφάρισε στους 63 πόντους και αφού ο Ηρακλής δεν βρήκε σκορ στη συνέχεια, οι Τούρκοι κέρδισαν φάουλ στα 0,7’’. Ο Οζμιζράκ ευστόχησε στην πρώτη βολή και αυτή έκρινε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64.

Ηρακλής (Μπούτσκος): Γούλριτζ 12 (3ρ, 3ασ.), Αγραβάνης 8 (4ασ.), Ντάνιελς 8 (6ρ.), Ντάγκλας 14 (6ρ, 4ασ.), Λιντς 8 (7ρ, 3ασ, 4κοψ.), Φίλλιος, Τέιλορ 3, Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 8 (5ρ.), Τέρνερ, Παπαδάκης.

Μπαχτσεσεχίρ (Ερνάκ): Τζόουνς 7, Οζμιζρακ 9, Μπαϊγκούλ 6, Σμιτ 20, Σαβάς 16, Χολ 3, Οζντεμίρ, Γιουτσεοράλ, Γιλμάζ, Τσαντάν 2, Γιλμάζ 1.