Bundesliga : Εύκολο απόγευμα για Μπάγερν και Λειψία, πέρασε από το Schüco η Ντόρμουντ (vids)

Εύκολες νίκες για τα φαβορί, περιελάμβανε το πρόγραμμα των απογευματινών αγώνων της 9ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Η πρωτοπόρος Μπάγερν δεν δυσκολεύτηκε καθόλου από τη Χοφενχάιμ, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (16′ Γκνάμπρι, 30′ Λεβαντόφσκι, 82′ Τσούπο-Μότινγκ, 87′ Κομάν), ενώ τον ίδιο αριθμό τερμάτων σημείωσε και η Λειψία, αν και η Γκρόιτερ Φιρτ προηγήθηκε στο ημίχρονο με πέναλτι του Χργκότα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, οι “ταύροι”…αφήνιασαν και με τα γκολ των Πόουλσεν, Φόρσμπεργκ (πέναλτι), Σομποζλάι και Ράμος έφτασαν στο τελικό 4-1.

Εκτός έδρας νίκη για τη Ντόρτμουντ, που παραμένει στο -1 από την κορυφή. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (31′ Εμρέ Καν με πέναλτι, Χούμελς στο 45′) και πέτυχαν τρίτο γκολ στο 72′ (Μπέλιγχαμ) “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 87′ για την Αρμίνια ο Κλος με πέναλτι.

Τέλος στο Volkswagen Arena, η Βόλφσμπουργκ συνέχισε το αρνητικό σερί, καθώς ηττήθηκε και από τη Φράιμπουργκ. Λάινχαρτ και Χέλερ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, που συνεχίζουν το αήττητο σερί και φιγουράρουν στην τρίτη θέση με 19 βαθμούς.