LaLiga : “Φόβος και τρόμος” η Μπέτις, έριξε τέσσερα στη Βαλένθια! (vid)

Απίστευτη εμφάνιση από τη Μπέτις, που πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στο…κουφάρι της Βαλένθια και “έπιασε” στην κορυφή Σεβίλλη και Σοσιεδάδ.

Με πρωταγωνιστή τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, η Μπέτις διέλυσε με 4-1 τη Βαλένθιαστη Σεβίλλη και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι “πράσινοι” ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Βαλένθια, η οποία είχε παθητικό ρόλο στο ματς.

O Ιγκλέσιας κέρδισε πέναλτι στο 13′ και ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση του για να κάνει το 1-0 στο 14ο λεπτό, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 στο 30ο λεπτό.

Η Βαλένθια μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Γκαμπριέλ Παουλίστα στο 39ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να “φρενάρει” την… ασταμάτητη Μπέτις.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-1 με κεφαλιά του Πεσέλα στο 61ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φεκίρ και ο Χουάνμι στο 68ο λεπτό διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 4-1.

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι) : Μπράβο, Μοντόγια, Πεσέλα, Ρουίθ, Μορένο, Ροντρίγκεθ, Καρβάλιο (83’Γουίλιαν Χοσέ), Κανάλες, Φεκίρ (73’Χοακίν), Χουάνμι (73’Ρουιμπάλ), Ιγκλέσιας (83’Ρομπέρ).

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Σίλεσεν, Γκαγιά, Αλντερέτε, Παουλίστα (45’Ντιακαμπί), Φουλκιέρ, Βάσκεθ (59’Έλντερ Κόστα), Γκιγιαμόν, Βας (75’Βαγέχο), Γκέδες (75’Ράτσιτς), Ούγκο Δούρο (59’Γιουνούς), Ντε Σόουζα.