LaLiga : Νέα “γκέλα” για την Ατλέτικο, στο -5 από την κορυφή (vid)

Η τύχη που είχε σε μεγάλο βαθμό (εκτός της δεδομένης ποιότητας) την περσινή σπουδαία χρονιά, που ολοκληρώθηκε με τον τίτλο, φαίνεται πως φέτος την…εγκαταλείπει!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Λεβάντε εκτός έδρας με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο γκολ με πέναλτι. Οι “κολτσονέρος” είναι στην 6η θέση με 19 πόντους, ενώ η Λεβάντε βρίσκεται στην 19η θέση με έξι πόντους.

Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Γκριεζμάν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή. Ο Φελίπε έπιασε μία πρώτη κεφαλιά και ο Γάλλος επιθετικός πήρε εκ νέου την κεφαλιά στέλνοντας με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λεβάντε βρήκε την ισοφάριση. Ο Βέσο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σουάρες, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Μπάρντι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1 στο 37ο λεπτό.

Στο 76ο λεπτό οι κολτσονέρος κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Ντε Πολ έκανε μία πολύ ωραία ενέργεια, τροφοδότησε τον Κούνια, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Φερνάντες, τον οποίο νίκησε με πλασέ γράφοντας το 2-1.

Στο 86ο λεπτό ο διαιτητής, αφού είδε το VAR, έδωσε πέναλτι για τη Λεβάντε σε χέρι του Λόντι. Ο Μπάρντι πήρε ξανά πάνω του το πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2.

Λεβάντε (Χαβιέρ Περέιρα) : Φερνάντες, Φρανκέσα, Βέσο, Ντουάρτε, Πιέρ, Σον (70′ Μιραμόν), Μπάρντι, Μάλσα (76′ Μαρτίνες), Πεπέλου (80′ Ντε Φρούτος), Λουίς Μοράλες, Γκόμες (70′ Καντέρο)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Χιμένες, Φελίπε, Ερμόσο, Τρίπιερ, Ερέρα (59′ Ντε Πολ), Κόκε, Καράσκο, Γκριεζμάν (72′ Κούνια), Φέλιξ, Σουάρες (59′ Κορέα)