Με την άμυνα πέρασε από την Νίκαια η ΑΕΚ (βαθμολογία)

Η ΑΕΚ περιόρισε την επίθεση του Ιωνικού στους 59 πόντους και σκοράροντας 65, πέτυχε στην Νίκαια την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και συνολικά τρίτη στην Basket League της φετινής σεζόν.

Η Ένωση κατάφερε με την άμυνα της να ελέγξει την αναμέτρηση και να αντέξει στην προσπάθεια των γηπεδούχων να αντεπιτεθούν.

Καθοριστική για τη νίκη της ΑΕΚ ήταν η δεύτερη περίοδος. Ο Ιωνικός με δύο τρίποντα των Μουχαϊμίν Μουσταφά, Γιάννη Αθηναίου και επιμέρους σκορ 8-2 στα τελευταία 1’ και 20’’ του πρώτου δεκάλεπτου, τελείωσε την περίοδο στο +8 (23-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η ΑΕΚ παρά την απώλεια λόγω τραυματισμού του Στέφαν Γέλοβατς στο 7’, κυριάρχησε με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό στην επίθεση. Με τον Νίκο Παππά να οργανώνει πολύ καλά και 12 πόντους με 2 τρίποντα του Έρικ Γκρίφιν η Ένωση έκανε επιμέρους σκορ 23-5 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (38-28).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65.