Serie A : Τόσο…όσο η Ίντερ και στο -4 από την κορυφή (vid)

Η Ίντερ συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα στη Serie A και με το 2-0 κόντρα στην Ουντινέζε ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στο -4 από την κορυφή και τις Νάπολι και Μίλαν. Μεγάλος πρωταγωνιστής των “νερατζούρι” ήταν ο Χοακίν Κορέα, ο οποίος με δύο γκολ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο 27χρονος Αργεντινός με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή και από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε τον Σιλβέστρι, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κορέα ξαναχτύπησε και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι με όμορφο πλασέ έπειτα από παράλληλη του Ντάμφρις.

Ίντερ (Σιμόνε Ινζάγκι) : Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα (80′ Σένσι), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (70′ Βιδάλ), Πέρισιτς (86′ Ντιμάρκο), Τζέκο (80′ Μαρτίνες), Κορέα (69′ Σάντσες)

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι) : Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νόιτινκ, Σαμίρ, Μολίνα (89′ Σοπί), Ζαζάλο (59′ Γουάλας), Βικτόρ Μακενγκό (69′ Αλί Αρσλάν), Στρίγκερ Λάρσεν (69′ Ουντότζι), Περέιρα, Μπέτο, Ισαάκ (58′ Ντεουλοφέου)