Serie A : “Χτυπάει” Ευρώπη η φετινή Μπολόνια! (vid)

Μια νίκη που τη φέρνει ακόμη ψηλότερα, πέτυχε σήμερα η Μπολόνια, στο ματς που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Serie A.

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς επικράτησε με 2-0 της Κάλιαρι και ανέβηκε στη 10η θέση της κατάταξης, με 15 βαθμούς. Την ίδια ώρα, οι νησιώτες παραμένουν “κολλημένοι” στην τελευταία θέση, σε μια ιδιαίτερα δύσκολη χρονιά για το συγκρότημα του Βάλτερ Ματσάρι.

Μετά από ένα “στείρο” πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, με γκολ του Ντε Σιλβέστρι στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Η Κάλιαρι ρίσκαρε στη συνέχεια, ο Ματσάρι έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, χωρίς όμως να αλλάξει τη μοίρα της.

Στο 90ο λεπτό Κάσερες πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αρναούτοβιτς έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα.

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπσκι, Τεάτε, Μεδέλ, Σουμαόρο, Χίκεϊ, Ντε Σιλβέστρι, Ντομίνγκεζ, Σβάνμπεργκ (73′ Μπινκς), Μπάροου (72′ Μπάροου), Σοριάνο (85′ Σκοβ Όλσεν), Αρναούτοβιτς

Κάλιαρι (Βάλτερ Ματσάρι) : Κράνιο, Λυκογιάννης, Ναντέζ, Καρμπόν (69′ Κάσερες)ι, Ζάπα (88′ Περέιρο), Γοδίν, Μάριν, Ντεϊολά (69′ Φαρίας), Στρούτμαν (59′ Μπελανόβα), Πέδρο, Παβολέτο