Champions League : “Πεντάρα” της Μπάγερν, νίκη-ανάσα για τη Μπαρτσελόνα (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

Μεγάλα παιχνίδια και σήμερα στους ομίλους τυ Champions League, με πολλά γκολ και ανατροπές!

Στον 5ο όμιλο, η Μπάγερν ήταν καταιγιστική στο Μόναχο και έφτασε τα πέντε γκολ κόντρα στην ανήμπορη να αντιδράσει Μπενφίκα, παρά το γεγονός πως ο Βλαχοδήμος είχε εξαιρετικές επεμβάσεις αλλά και μία απόκρουση σε πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός ωστόσο έφτασε άνετα στο χατ-τρικ και από ένα σημείωσαν οι Γκνάμπρι και Σανέ.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα πήρε…ανάσα με τη νίκη στο Κίεβο και μαζί τις περισσότερες ελπίδες για την κατάληψη των δύο πρώτων θέσεων. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους “μπλαουγκράνα” πέτυχε στο 70′ ο Φατί.

Στον 6ο όμιλο, βρεθήκαμε στο ίδιο…έργο θεατές, καθώς στο Μπέργκαμο, Αταλάντα και Γιουνάιτεντ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Πριν δύο εβδομάδες, ήταν η ανατροπή για τους “κόκκινους διαβόλους”, σήμερα η ισοπαλία την οποία έδωσε και πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με ένα τρομερό γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς, η Βιγιαρεάλ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Γιουνγκ Μπόις, που είχε πολύ καλές στιγμές να πάρει βαθμό στην Ισπανία. Καπουέ και Ντανζούμα τα γκολ για το “υποβρύχιο”.

Στον 7ο όμιλο, η Λιλ έκανε τεράστια ανατροπή στο Σάντσεθ Πιθχουάν και έβαλε δύσκολα στη Σεβίλλη για τη συνέχεια. Ο Οκάμπος έδωσε το προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους αλλά τα γκολ των Νταβίντ και Ικονέ, έφεραν το ματς τούμπα και η Λιλ πανηγύρισε ένα σπουδαίο ‘διπλό”.

Τέλος στον 8ο όμιλο, η Γιουβέντους πρόσφερε πλούσιο θέαμα στους φίλους της, φτάνοντας στο 4-2 κόντρα στη Ζενίτ, ένα αποτέλεσμα που της δίνει από το τώρα το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν Ντιμπάλα και Κιέζα, με τον πρώτο να πετυχαίνει δύο γκολ και τον δεύτερο να “κλειδώνει” τη νίκη στο 73’. Ο Μοράτα πέτυχε το τέταρτο γκολ της “Μεγάλης Κυρίας”, οι Ρώσοι ισοφάρισαν χάρη στο αυτογκόλ του Μπονούτσι και πέτυχαν ένα ακόμη τέρμα στις καθυστερήσεις.

Για τα παιχνίδια Βόλφσμπουργκ – Σάλτσμπουργκ  2-1 και Μάλμε – Τσέλσι  0-1 διαβάσατε ΕΔΩ

Group E

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα  0-1 (70′ Φατί)
Μπάγερν Μονάχου – Μπενφίκα  5-2 (26′-61′-84′ Λεβαντόφσκι, 32′ Γκνάμπρι, 49′ Σανέ / 38′ Μοράτο, 74′ Νούνιεζ)

1 Μπάγερν 4 4 0 0 17 2 15 12
2 Μπαρτσελόνα 4 2 0 2 2 6 -4 6
3 Μπενφίκα 4 1 1 2 5 9 -4 4
4 Ντιναμό Κιέβου 4 0 1 3 0 7 -7 1

Group F

Αταλάντα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  2-2 (12′ Ίλισιτς, 56′ Ζαπάτα / 45+1-90+1 Ρονάλντο)
Βιγιαρεάλ – Γιανγκ Μπόις  2-0 (36′ Καπουέ, 89′ Ντανζούμα)

1 Βιγιαρεάλ 4 2 1 1 9 5 4 7
2 Μάντσεστερ Γ. 4 2 1 1 8 7 1 7
3 Αταλάντα 4 1 2 1 7 7 0 5
4 Γιουνγκ Μπόις 4 1 0 3 3 7 -4 3

Group G

Βόλφσμπουργκ – Σάλτσμπουργκ  2-1 (3′ Μπακού, 60′ Ενμέτσα / 30′ Βομπέρ)
Σεβίλλη – Λιλ  1-2 (15′ Οκάμπος / 43′ Νταβίντ πεν, 51′ Ικονέ)

1 Σάλτσμπουργκ 4 2 1 1 7 5 2 7
2 Λιλ 4 1 2 1 3 3 0 5
3 Βόλφσμπουργκ 4 1 2 1 4 5 -1 5
4 Σεβίλλη 4 0 3 1 3 4 -1 3

Group Η

Μάλμε – Τσέλσι  0-1 (56′ Ζίγιες)
Γιουβέντους – Ζενίτ  4-2 (11′-58′ πεν Ντιμπάλα, 73′ Κιέζα, 82′ Μοράτα / 26′ αυτογκόλ, 90+2′ Αζμούν)