Φιλική νίκη επί του Αριστοτέλη Σκύδρας για το Φίλιππο Βέροιας

Νικητής με 2-1 σετ αναδείχθηκε ο Φίλιππος Βέροιας σε φιλική αναμέτρηση που έδωσε με τον Αριστοτέλη Σκύδρας στο ΔΑΚ ”Δημήτριος Βικέλας” στο Μακροχώρι.

Στο πρώτο σετ οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν στο προβάδισμα και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων προς το φινάλε του σετ, έστω και δύσκολα επικράτησαν με 25-22 και έγραψαν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σκύδρας εμφανίστηκε βελτιωμένη και κρατώντας την πρωτοπορία καθ’ όλη την διάρκεια του, έφτασε στο 23-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι Βεροιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και με κυριαρχία σε μπλοκ και σέρβις, έφτασαν εύκολα στο 25-18, κάνοντας παράλληλα το 2-1 στα σετ.

Κάπου εκεί δόθηκε φινάλε στην αναμέτρηση, καθώς η ομάδα της Σκύδρας έπρεπε να επιστρέψει στη βάση της και παρά την επιθυμία του Φιλίππου να παιχτεί τουλάχιστον ακόμα ένα σετ, ο αγώνας έλαβε πρόωρο τέλος.

Πλέον οι ”ερυθρόλευκοι” στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο αγώνα του Λιγκ Καπ με αντίπαλο το Μίλωνα το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα τους.