Περίπατος με Μονακό, σταθερά σε τροχιά τετράδας ο Ολυμπιακός (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

Κάνοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ και τη Μονακό με 86-65 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και συνεχίζει να είναι ισόβαθμος στη δεύτερη θέση της κατάταξης έχοντας ρεκόρ 6-2.

Αυτή ήταν η έκτη εντός έδρας νίκη για τους «ερυθρόλευκους» σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα (βρέθηκαν στο -12 στο 12ο λεπτό), οι Πειραιώτες κάλυψαν την εις βάρος του διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με όπλο την άμυνά τους και επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, καθώς με επιμέρους σκορ 51-27 έφτασαν άνετα στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό, δε, πως η Μονακό σκόραρε σε όλο το δεύτερο μέρος όσους πόντους είχε πετύχει στην πρώτη περίοδο!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Λίβιο Ζαν Σαρλ να έχουν από 18 πόντους, ενώ τον Σάσα Βεζένκοφ να τελειώνει με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Άλφα Ντιαλό με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γάλλων.

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από την πρώτη περίοδο άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Ολυμπιακό να έχει στο συγκεκριμένο διάστημα, μεταξύ άλλων, πέντε λάθη. Μετά το 17-29 στο 12′ ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας στους τρεις στο φινάλε του ημιχρόνου (35-38).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι φάνηκαν ακόμη πιο βελτιωμένοι στην άμυνά τους ενώ είχαν πολλές λύσεις στην επίθεσή τους. Πήραν τον έλεγχο του σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 59-52. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν έριξε ταχύτητα, διατήρησε την υψηλή ένταση και με ένα επί μέρους σκορ 15-5 τη έστειλε διαφορά στους 17π. (74-57) στο 35’, αγκαλιάζοντας τη νίκη που ήρθε με το ευρύ 86-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Ντόρσεϊ 18 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 5, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 10 (10 ριμπ.), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3), Ζαν-Σαρλ 18, ΜακΚίσικ 1.

Μονακό (Μίτροβιτς): Λι, Μπέικον 4, Τόμας 2, Ντιάλο 12 (1), Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουαταρά 3 (1), Γκρέι 4 (1), Άντζουσιτς 11 (3), Χολ 11, Τζέιμς 7 (1).