“Γκέλα” της ΑΕΚ στη Ριζούπολη (βαθμολογία)

“Μπλόκο” της ΑΕΚ από τον εξαιρετικό Απόλλωνα, που άγγιξε μια μεγάλη νίκη καθώς είχε το προβάδισμα μέχρι το 82′. “Λυτρωτής” ο Αραούχο για τον “δικέφαλο”, πρώτη γκέλα επί εποχής Αργύρη Γιαννίκη.

Παρότι κατάφερε να προηγηθεί με τον Γκαρσία, η Ένωση δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης και έμεινε στο 2-2, πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, με τους ερυθρόλευκους να έχουν την ευκαιρία να «ξεφύγουν» στο +3!

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι σκόρερς των δύο τερμάτων, Νίκος Ιωαννίδης και Γιώργος Παμλίδης, δύο ποδοσφαιριστές που αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, ίσως “χτυπήσουν” την πόρτα και της Εθνικής.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά φρόντισε να πάρει τα ηνία του ματς, πιέζοντας ψηλά τον Απόλλωνα Σμύρνης, κερδίζοντας συνεχώς μπάλες και παίρνοντας αρκετές ευκαιρίες για να απειλήσει από τις διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ. Ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι από τον Αραούχο στο 6′ και ένα σουτ του Μάνταλου τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκαν τον Κότσαρη σε ετοιμότητα, αλλά τελικά η Ένωση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα σε μία από τις αρκετές στατικές φάσεις στο 13′. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε ένα από τα γνωστά εντυπωσιακά του άλματα νικώντας στον αέρα τον Ντομίνγκες και με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλων έβαλε δύσκολα στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Μαρτίνες εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσιλούλης έπιασε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς είδε την μπάλα να του φεύγει, «καπακώνοντας» την με δεύτερη προσπάθεια. Ο Φατιόν στη συνέχεια κλώτσησε την μπάλα με τον Απόλλωνα να σκοράρει, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για φάουλ στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Πέρα από τη συγκεκριμένη φάση οι κιτρινόμαυροι δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα, ελέγχοντας το ματς και συνεχίζοντας την πίεση στο μισό των γηπεδούχων, εξακολουθώντας να κερδίζουν στατικές μπάλες. Στο 19′ το απευθείας φάουλ του Τσούμπερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κότσαρη, δύο λεπτά αργότερα ο Λε Ταλέκ αμαρκάριστος μετά από κόρνερ είδε την κεφαλιά του να περνάει άουτ ενώ στο 29′ ο Αραούχο δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Κότσαρη.

Λίγο μετά το πρώτο μισάωρο ο Φέστα είδε τον Ντομίνγκες να μην μπορεί να συνεχίσει, προχωρώντας σε αναγκαστική αλλαγή του με τον Ντεντάκη και τον Κάστρο να παίρνει θέση πλάι στον Αλβες στο κέντρο της άμυνας. Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν εμφανέστατη με τον Τσούμπερ στο 34′ να αδειάζει τον Άλβες, αλλά το σουτ του Ελβετού βρήκε στον Κάστρο που γλίτωσε τον Απόλλωνα. Με βάση την εικόνα του ματς η Ένωση θα έπρεπε να είχε βρει ένα δεύτερο τέρμα και αφού δεν το έκανε, το πλήρωσε στο 41′. Ο Μαρτίνες μετά από ένα γέμισμα του Ντεντάκη σέντραρε από αριστερά και ο Ιωαννίδης μπήκε δυνατά στη φάση, νίκησε τον Τζαβέλλα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν υποχρεωμένη να αυξήσει την πίεση από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους για να πάρει γρήγορα το προβάδισμα, ωστόσο αρκετές λάθος επιλογές στις μεταβιβάσεις δεν της έδιναν τη δυνατότητα να αναπτυχθεί σωστά και να φτιάξει φάσεις. Όπως και στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Γιαννίκη συνέχιζαν να απειλούν από στατικές μπάλες και στο 56′ έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ο Σιμόες με κεφαλιά βρήκε το κάθετο δοκάρι του Κότσαρη.

Η αμυντική αδράνεια των κιτρινόμαυρων τιμωρήθηκε για δεύτερη φορά από τον Απόλλωνα στο 62′ βάζοντας την ΑΕΚ στα… σχοινιά. Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Ρότα δεν κατάφερε να καθαρίσει τη φάση στο μαρκάρισμα, με τον Τσιλούλη να νικιέται από τον Στάνκοβιτς, αλλά στο ριμπάουντ ο Παμλίδης με κεφαλιά σε κενή εστία έβαλε την Ελαφρά Ταξιαρχία μπροστά στο σκορ με 2-1.

Ο Γιαννίκης γύρισε αμέσως τον σχηματισμό σε 4-4-2 βάζοντας τον Ανσαριφάρντ στη θέση του Λε Ταλέκ, ενώ στο 72′ άλλαξε τον Μοχαμαντί με τον Χατζισαφί και τον Λιβάι Γκαρσία με τον Άμραμπατ προσπαθώντας να βρει τρόπο να ξεκλειδώσει τη σφιχτή άμυνα του Απόλλωνα. Το καθαρό μυαλό για την ΑΕΚ βρέθηκε στο 80′ όταν ο Άμραμπατ σέντραρε και ο Αραούχο με κεφαλιά έγραψε το 2-2. Ο Μαροκινός εξτρέμ ήταν ορεξάτος και δύο λεπτά αργότερα τροφοδότησε με μια πανέξυπνη πάσα τον Ανσαριφάρντ στην περιοχή, αλλά το γυριστό του έφυγε πάνω από το οριζόντιο.

Η ψυχολογία είχε γυρίσει υπέρ της ΑΕΚ, με τον Γιαννίκη να φρεσκάρει την ομάδα του στο τελευταίο πεντάλεπτο περνώντας και τους Μισελέν και Σιμάνσκι στο ματς. Στο 93′ ο Κότσαρης με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε το 2-2 σε εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, στην τελευταία ελπίδα της ΑΕΚ να πάρει κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό.

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα) : Κότσαρης, Μπαξεβανιδης, Ντομίνγκες (32’ Ντεντάκης), Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης, Μαρτίνες (81’ Ματέι), Παμλίδης (90’ Παπαγεωργίου), Ιωαννίδης.