Serie A : Μοιρασιά στο ντέρμπι του Μιλάνου (vid)

Την ευκαιρία να ξεφύγει από τη Νάπολι στην κορυφή έχασε η Μίλαν, αν και σήμερα αντιμετώπιζε την πρωταθλήτρια.

Ευκαιρία όμως ήταν και για την Ίντερ, η οποία αν κέρδιζε θα μείωνε τη διαφορά από την κορυφή, την ώρα που μάλιστα που λίγο πριν, η Νάπολι άφηνε δύο βαθμούς κόντρα στη Βερόνα.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 27′ όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ εκτέλεσε πέναλτι (και ενώ το σκορ ήταν 1-1) αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της Ίντερ, Τσίπριαν Ταταρουσάνου απέκρουσε.

Στο 11′ ο Τσαλχάνογλου έβαλε την Ίντερ μπροστά στο σκορ από τα 11 βήματα, όμως έξι λεπτά μετά το αυτογκόλ του Ντε Βρι έφερε το ματς στα ίσια.

Η Μίλαν ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο και δη όταν ο Άντε Ρέμπιτς πέρασε στον αγωνιστικό λίγο, στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Χαντάνοβιτς δεν είχε πολλή δουλειά όμως, με συνέπεια οι “νερατζούρι” να ανασυνταχθούν και να αναλάβουν ξανά τα “ηνία” του αγώνα. Ο μεγαλύτερος αντίπαλος αποδείχθηκαν οι τραυματισμοί, αφού με τέτοιους αποχώρησαν οι Νικολό Μπαρέλα και Έντιν Τζέκο, ενώ ενοχλήσεις είχε και ο Ντε Φράι.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς ανέβηκε αρκετά όταν βρήκε τροφοδοσία από τον Ρέμπιτς και είχε μια καλή στιγμή στα τελευταία λεπτά, όπως και ο Ισμαέλ Μπενασέρ. Η πίεση της Μίλαν καθυστέρησε και δεν καρποφόρησε, αφού μετουσιώθηκε κυρίως σε σουτ μπροστά σε πολλά σώματα. Το 1-1 έδωσε από ένα βαθμό στις δύο ομάδες και κράτησε τη μεταξύ τους απόσταση στους επτά, με τους “ροσονέρι” να ξαναπιάνουν τη Νάπολι στην κορυφή.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Ταταρουσάνου, Τουρέ (46′ Καλούλου), Καλάμπρια, Τομόρι, Κιάερ, Κεσιέ, Τονάλι (71′ Μπανασέρ), Λεάο (59′ Ρέμπιτς), Ντίαζ (59′ Σαλεμάκερς), Κρούνιτς (84′ Μπακαγιόκο), Ιμπραΐμοβιτς

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι) : Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (84΄Ντιμάρκο), Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Πέρισιτς, Ντάρμιαν (76′ λ.τ. Ντάμφρις), Τσαλχάνογλου, Μπαρέλα (68′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Μαρτίνεζ (84′ Σάντσες), Τζέκο (76′ λ.τ. Κορέα)