Άνετη νίκη στο εξ αναβολής για την ΑΕΚ (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η ΑΕΚ κυριάρχησε με 37-25 του Διομήδη Άργους, στο εξ αναβολής για την 6η αγωνιστική της Handball Premier (1ος όμιλος) παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη απόψε (09/11) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Ο “δικέφαλος” πλέον στρέφει την προσοχή της στην εντός έδρας (Χαλκίδα) αναμέτρηση κόντρα στην Eurofarm Pelister (16/11) για το EHF European League, αν και προηγείται (13/11) το εκτός έδρας ματς Πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη Νίκαιας.

Όπως αναφέρει το greekhandball, η Ένωση συνάντησε αντίσταση από τους «Λύκους» στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, ωστόσο μετά από εκείνο το σημείο κατάφερε να «χτίσει» διαφορά στο σκορ και τελικά στο ημίχρονο να προηγείται με 21-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κιτρινόμαυροι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και οδηγήθηκαν έτσι στην 4η νίκη τους στο Πρωτάθλημα (έχουν ακόμα ένα ρεπό και μία ισοπαλία).

ΑΕΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 37-25

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-4, 8-7, 10-9, 17-12, 21-15 (ημίχρονο), 25-16, 28-17, 29-20, 31-21, 34-24, 27-25

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Τζηράς 9, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 7, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 1, Μπεριά 4, Μπριάτκα 2

Διομήδης Άργους : Σεβέλεβ 3, Ζβάνια, Τζίμπουλας 3, Τσέγιοβιτς, Χιόνης 3, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 7, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Πατασούρι, Μούγιτς Τ. 1, Ροντρίγκες 2

Διαιτητές: Τόλιος – Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 2/3-2/2