“Buzzer beater” ισοπαλία για τη Βέροια στο Πανθεσσαλικό

Δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό, με τη Βέροια να…αποδρά στο 90+6′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πασά.

Μια υπόδειξη της κας Αντωνίου, που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Νίκης Βόλου, που μέχρι εκείνο το σημείο κρατούσε το υπέρ της σκορ και μάλιστα με ανατροπή.

Η ομάδα της Ημαθίας είχε προηγηθεί στο 30′ με γκολ του Ράμος, όμως οι “κυανόλευκοι” κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο (Τζοβάρας) αλλά και να πάρουν το προβάδισμα στo 84′ με πλασέ του Τσουκαλά.

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση δύο λεπτών, κατέγραψε δύο τελικές. Στο 1ο λεπτό ο Γκαρσία σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Βελλίδης και στην επόμενη φάση, ο Ροχάνο δοκίμασε το πόδι του από πλάγια και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 7ο λεπτό, ξανά οι γηπεδούχοι στο προσκήνιο όταν ο Τσουκαλά; εκτέλεσε το φάουλ από τον χώρο του κέντρου, ο Πάνος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα δεξιά, όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Στο 18′ η Νίκη είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Τζοβάρας έκλεψε την μπάλα, έκανε την κούρσα μέχρι μέσα στην περιοχή, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Βελλίδης.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Βέροια, στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ της Νίκης Βόλου άνοιξε το σκορ. Ο Μούργος εκτέλεσε το φάουλ, ο Γαβριηλίδης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και ο Ράμος από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1).

Άμεση όμως ήταν η απάντηση για τους γηπεδούχους, που στο 36′ ισοφάρισαν το ματς. Ο Πάνος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, από το δεύτερο δοκάρι ο Τζοβάρας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια πολύ καλή στιγμή για τη Νίκη. Ο Τζιώρας έβγαλε συρτή σέντρα προς το ύψος του πέναλτι, ο Τζοβάρας στην κίνηση έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 51′ ξανά οι γηπεδούχοι στο προσκήνιο, ο Τσουκαλάς έκανε τη σέντρα, ο Τζιώρας πάσαρε στον Ανδρέου, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 55′ η Βέροια λίγο έλειψε να πάρει ξανά το προβάδισμα, όταν ο Οικονόμου εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς.

Δέκα λεπτά, οι “κυανόλευκοι” έφτασαν κοντά στην ανατροπή όταν ο Τζοβάρας “γέμισε” από τα αριστερά, ο Βελλίδης έκανε άστοχη έξοδο, ο Τζιώρας από κοντά όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 74′ ήταν η σειρά της Βασίλισσας να βρεθεί σε θέση για γκολ. Ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γαβρηιλίδης έπιασε το γυριστό σουτ, με τον Μπάγιτς να σώζει πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Στο 81′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ με γκολ που σημείωσε ο Τσουκαλάς με πλασέ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα το δοκάρι και μετά να καταλήγει στα δίχτυα του Βελλίδη (2-1).

Για να φτάσουμε στη φάση του 90+5′ όταν ο Πασάς βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή και η κα Αντωνίου υπέδειξε πέναλτι. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ, όμως η ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο “παθών” έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς (2-2).

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης) : Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Τζιώρας, Γκαρσία (82′ Μέτσε), Τσουκαλάς, Ροχάνο (90′ Μπόσιο)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (84′ Ντίνας), Ράμος (59′ Μπλέτσας), Γαβρηιλίδης, Γιακουμάκης (70′ Περδίκης), Πασάς, Μούργος (59′ Πόζογλου)