Με σερί 15-0 ο Άρης πήρε στην παράταση το ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή (βαθμολογία)

Με ανατροπή και στην παράταση ο Άρης επιβλήθηκε στο «Nick Galis Hall» του Ηρακλή (83-78, κ.α. 73-73) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και έφτασε τις τρεις νίκες στο 30ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, ενώ οι «κυανόλευκοι» έμειναν στην μια.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 (63-56) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, όμως, ο Ηρακλής με επιμέρους σκορ 17-4 προσπέρασε με 73-67 με 1’ και 53’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς.

Στο ξέσπασμα των «κυανόλευκων» πρωταγωνιστής ήταν ο Ράιαν Γούλριτζ με 9 πόντους, ενώ 5 πόντους με ένα τρίποντο πέτυχε ο Τόνι Ντάγκλας. Ο Άρης παρά το -6, δεν τα παράτησε και με τρεις βολές του Γιάκα Κλόμπουτσαρ και γκολ φάουλ του Τζέιμς Κέλι στα τελευταία 1’ και 19’’ του αγώνα οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση (73-73).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο έξτρα πεντάλεπτο με την ψυχολογία υπέρ τους και με τέσσερις πόντους του Ζίριους Ουίλιαμς και άλλους πέντε με ένα τρίποντο του Άντονι Κάουαν, ξέφυγαν με 82-73, 2’ και 54’’ πριν το τέλος της συνάντησης, και «αγκάλιασαν» τη νίκη. Ο Άρης έκανε σερί 15-0 από το 73-67 υπέρ των φιλοξενούμενων μέχρι το 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.α.), 83-78