Επιτέλους νίκη στο BCL για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε 88-79 της VER Ρίγα για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο.

Η «Ένωση» βρέθηκε πίσω με 14-23 στην πρώτη περίοδο, αλλά βελτιώνοντας την άμυνά της επέστρεψε στο παιχνίδι (25-25) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα, 40-37. Η αποβολή του Ανγκόλα με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά και τα πέντε φάουλ των Φλιώνη και Φιλιππάκου ήρθαν να προστεθούν στις απουσίες των Γέλοβατς και Πετρόπουλου για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η ομάδα της Λετονίας να περάσει μπροστά με τέσσερις, 62-66, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη.

Ο Κίνο Κολόμ με 26 πόντους και 5 ασίστ, ο Ίαν Χάμερ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθώς και ο Νίκος Παππάς με 9 πόντους και 4 ασίστ ξεχώρισαν από την ομάδα του Στέφανου Δέδα.

Δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79

Δείτε εδώ τη στατιστική του αγώνα

Διαιτητές: Χορόζοφ (Βουλγαρία), Λίζκα (Πολωνία), Βούλιτς (Κροατία).

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.