Ο Εργοτέλης υποχρέωσε την Κηφισιά στην πρώτη της ήττα (photos)

Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη, που με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το γήπεδο της Καισαριανής επικρατώντας με 1-2 της Κηφησιάς.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Conraad στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκαν την ισοφάριση στην επανάληψη και διατηρώντας την ψυχραιμία τους και τον έλεγχο του παιχνιδιού κατάφεραν να εκμεταλλευτούν μια σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και να φτάσουν στην επικράτηση κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς στο 18΄ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Σερβιλάκης μπήκε απ’ τα αριστερά στην περιοχή μοίρασε στον Conraad όπου με πλασέ σε κενή εστία, ξεχασμένος απ’ τους αντιπάλους άνοιξε το σκορ!

Αυτό μάλιστα ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν και άλλες καλές στιγμές για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους!

Στην επανάληψη και μόλις στο 48΄ οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Σαρρής αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός που έφερε τις έντονες αντιδράσεις από πλευράς Εργοτέλη!

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 70΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Καραγκούνης έκανε την κίνηση απ’ τα αριστερά, έκανε το σουτ με την μπάλα να κάνει γκελ, και μέσα από κοντρες να αιφνιδιάζει τον Τσέλιο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι κιτρινόμαυροι ωστόσο δεν τα παράτησαν και στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο χρυσό γκολ που τους χάρισε τη σπουδαία νίκη, όταν μετά από μία αδράνεια της άμυνας της Κηφισιάς ο Ντουμάνης έσπασε την μπάλα με τον αντίπαλο αμυντικό στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι ο Εργοτέλης έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Κηφισιάς με 1-2 και ενώ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 40΄ λεπτά!