Serie A : Αγγλικό σκορ στο “Αρτέμιο Φράνκι”, τεράστιο…δώρο της Φιορεντίνα στη Νάπολι! (vid)

“Τρελό” ματς στο Αρτέμιο Φράνκι, με τη Φιορεντίνα να βάζει δύσκολα στη Μίλαν και τελικά να την υποχρεώνει στην πρώτη φετινή ήττα!

Αργά ξύπνησε η Μίλαν και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από τη εξαιρετική Φιορεντίνα. Οι «Βιόλα» μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο σε τροχιά νίκης ανοίγοντας το σκορ στο 15′ με τον Ντάνκαν να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος του Ταταρουσάνου, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σαπονάρα με φοβερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60′ ο Βλάχοβιτς έκανε το 3-0 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, αλλά δύο γκολ του Ιμπραΐμοβιτς σε διάστημα 5 λεπτών (62′, 67′) έβαλαν τους «ροσονέρι» ξανά στο παιχνίδι.

Τελικά παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, ένα φοβερό σουτ του Βλάχοβιτς στο 85′ -μετά απ΄γρήγορη αντεπίθεση- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στη Φιορεντίνα, με τη Μίλαν να καταφέρνει απλά να μειώσει με αυτογκόλ του Βενούτι, μετά από κεφαλιά του Ιμπραΐμοβιτς στο δοκάρι.

Πλέον αύριο (21/11) εφόσον η Ίντερ νικήσει τη Νάπολι στο ντέρμπι της αγωνιστικής, θα βρεθεί στο -4 από την κορυφή, ενώ η Νάπολι αντίστοιχα έχει την ευκαιρία να μείνει πρώτη, στο +3 από Μίλαν και στο +10 από τους «νερατζούρι».

Φορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο) : Τερατσάνο, Οντριοθόλα, Βενούτι, Ίγκορ, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (69′ Καστροβίλι), Τορέιρα, Ντάνκαν (90′ Μάλεχ), Καγεχόν (69′ Γκονσάλες), Βλάχοβιτς, Σαπονάρα

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Ταταρουσάνου, Καλούλου (57′ Φλορέντσι), Κιάερ, Γκάμπια, Ερναντέζ, Τονάλι (74′ Μπενασέρ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (57′ Μεσίας), Ντίαθ (57′ Ζιρού), Λεάο (80′ Κρούνιτς), Ιμπραχίμοβιτς