Super League 2 : “Έσπασε το ρόδι” για φέτος ο Ηρόδοτος (βαθμολογία)

Στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, επιστρέφει ο Ηρόδοτος, που «αποχαιρέτησε» το Παγκρήτιο Στάδιο, πετυχαίνοντας παράλληλα τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2, κερδίζοντας 2-0 την Ζάκυνθο με δύο γκολ του Χρήστου Χατζησάββα.

Στο πρώτο μέρος, ο Ηρόδοτος ήταν αρκετά καλύτερος, μπήκε δυνατά και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Χαλκιαδάκη με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία της Ζακύνθου, ενώ στο 14ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει και το σκορ, όταν μετά από εξαιρετικό «κλέψιμο» του Μπολάκη, ο ίδιος έδωσε κάθετα προς τον Χατζησάββα, αυτός ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο, έφτασε στη περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της Ζακύνθου.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, η Ζάκυνθος με συνεχόμενα φάουλ, προσπαθούσε να «χαλάσει» τον ρυθμό των γηπεδούχων, κάτι που πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό. Στο 22’ νέα καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο, με τον Κατίδη να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος έχασε σημαντική ευκαιρία και στο 44’, όταν μετά από φάουλ του Βρεττού, έγινε αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε όμορφα τον αντίπαλό του και με σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Νωρίτερα, ο Ηρόδοτος είχε σπαταλήσει μία ακόμα ευκαιρία, όταν ο Σουρνάκης από τα αριστερά έκανε «κούρσα» φτάνοντας μέχρι τη περιοχή, αλλά εκεί, ενώ είχε διαθέσιμες επιλογές να «μοιράσει» σε δύο συμπαίκτες του, προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση, με τον Πατσιογιώργο να βγαίνει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στο 56’ έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Βρεττός «γύρισε» προς τον Χαλκιαδάκη, αλλά αυτός μέσα από τη περιοχή, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα προς την εστία και τρία λεπτά αργότερα, ο Σουρνάκης από κοντά, σούταρε από καλό σημείο αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε με συνέπεια να πάρει περίεργη τροχιά και να απομακρυνθεί.

Στο 66’ ο Ηρόδοτος και πάλι με τον Χατζησάββα κατάφερε να σκοράρει, κάνοντας το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη πρώτη του νίκη στη Super League 2. Στο 75’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Αποστολίδη από τα αριστερά να «περνάει» όποιον βρίσκει μπροστά του, αλλά δεν μπόρεσε να «σκοράρει» από πολύ πλάγια θέση και στο 77’ σουτ αυτή τη φορά του Βρεττού, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Στο 82’ πρώτη… υποψία φάσης για την Ζάκυνθο με φάουλ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και απομακρύνθηκε, ενώ στο 84’ καλή στιγμή και πάλι για τον Ηρόδοτο με τον Κατίδη να σουτάρει, η μπάλα απομακρύνθηκε και στη συνέχεια και πάλι ο Βρεττός προσπάθησε να χριστεί σκόρερ αλλά ο Πατσιογιώργος μπλόκαρε. Η Ζάκυνθος στο 87′ είχε και δοκάρι με τον Κοναγκάγια, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος και ο Ηρόδοτος πήρε μία σημαντική νίκη.

αναλυτικά το φιλμ του αγώνα στο Grandsport

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης) : Δήμιζας, Κατίδης, Βρεττός (87′ Καργιωτάκης), Καντέ (73′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης (63′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας (73′ Κοιλιάρας Δ.)

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης) : Πατσιoγιώργος, Κολεύρης, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Σούρμπης, Ντάσης, Κοναγκάγια, Στίλας, Καψάσκης