Εντυπωσιακό φινάλε στη Λαμία, στην 6η θέση με ανατροπή ο Παναθηναϊκός (βαθμολογία)

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για 45 λεπτά, ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και αποχωρεί από τη Λαμία με ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Λαμία έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”, καθώς προηγήθηκε στο 35′ με τον Αραμπούλι, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος κι αφού έφεραν το ματς στα ίσια στο 56′ με τον Λούντκβιστ, έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν.

Ωστόσο, το γκολ που έψαχνε η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήρθε λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 86′ όταν ο Μακέντα κλήθηκε να στοχεύσει σωστά από την άσπρη βούλα, όπως και έκανε.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 88′ ο Μαουρίτσιο, δίνοντας την 4η φετινή στην ομάδα του, που ανέβηκε στην 6η θέση της Super League.

Στο α’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά καλή κυκλοφορία, εν συγκρίσει με τα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια, όμως δεν ήταν απειλητικός.

Ήταν ξεκάθαρη η εντολή Γρηγορίου για περιορισμό της δράσης του Χατζηγιοβάνη, τη στιγμή που ο Αραμπούλι περιόριζε τα ανεβάσματα του Κώτσιρα.

Ο Βιγιαφάνιες ανταποκρίθηκε, υπό την έννοια ότι είχε διάθεση να γυρίσει για να πάρει μπάλα και συνέβαλε στη γρήγορη κυκλοφορία.

Γενικώς αυτό το τρίγωνο με Πέρεθ, Βιγιαφάνιες και Λούντκβιστ απέδωσε στο κομμάτι του ρυθμού, όχι όμως και στο δημιουργικό σκέλος.

Δύο μακρινές προσπάθειες του Βιτάλ (24′, 33′) και άλλη μία του Χουάνκαρ στο 43′, έπειτα από υπέροχο τακουνάκι του Λούντκβιστ, ήταν οι σημαντικότερες επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων.

Ο τραυματισμός του Καρλίτος στο 25′, αυτομάτως, σήμαινε ότι ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να πορευθεί χωρίς τον μοναδικό παίκτη του που έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα.

Αναγκαστική αλλαγή υποχρεώθηκε να κάνει και η Λαμία, με τον Ταϊρόν να αντικαθιστά έναν πρώην «πράσινο», τον Φάνη Τζανδάρη, στο 18′.

Το α’ ημίχρονο είχε σκορ. Ο Μανούσος σέντραρε ιδανικά από αριστερά, εκμεταλλευόμενος και τη νωθρότητα του Κώτσιρα, ο Αραμπούλι πήρε μία εύκολη κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο β’ μέρος, ο Βιγιαφάνιες άνοιξε την άμυνα των γηπεδούχων και έστρωσε στον Λούντκβιστ, ο οποίος ισοφάρισε με δυνατό σουτ.

Το μομέντουμ ανήκε στον βελτιωμένα δημιουργικά Παναθηναϊκό, που όμως αδυνατούσε να βγάλει αξιόλογες τελικές.

Ο Γιοβάνοβιτς ανακάτεψε την τράπουλα, ρίχνοντας στη μάχη τους Σεμπαστιάν Παλάσιος, Αϊτόρ και Ζοζέ Μαουρίσιο.

Ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν και σήμερα καταλυτικός, αφού έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε πέναλτι από τον Άνταμ Τζανετόπουλο.

Ο Μακέντα εκτέλεσε εύστοχα στο 86′ και ανέτρεψε τα δεδομένα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Αϊτόρ γύρισε από δεξιά και ο Ιταλός έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαουρίσιο.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Γκαραβέλης, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Μαρτίνεζ, Προβυδάκης, Τζανδάρης (18′ λ.τ. Ταϊρόν), Γκέντσογλου, Μπεχαράνο (72′ Σκόνδρας), Αραμπούλι (70′ Τσούκαλος), Μανούσος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Λούντκβιστ (77′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνες, Πέρεθ, Βιτάλ (77′ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (64′ Παλάσιος), Καρλίτος (28′ λ.τ. Μακέντα)