Έβγαλαν ψυχή και πήραν μια παλικαρίσια νίκη στην Αριδαία οι Αετοί Βέροιας

Πολύ σημαντική νίκη, με πολλές προεκτάσεις η σημερινή για τους Αετούς Βέροιας.

Σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε αργά λόγω προβλήματος στον φωτισμό του Κλειστού Γήπεδου Αριδαίας, η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε στον πόντο του τοπικού ΦΟΑ και έφτασε το 3-2 στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Κύριο χαρακτηριστικό των «ασπρόμαυρων» η άμυνα, η οποία…τσάκιζε κόκαλα στην κυριολεξία, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 10 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Πέλλας είχε συνεχώς το προβάδισμα, με τους Αετούς να παρακολουθεί τη διαφορά που κυμαινόταν από τέσσερις ως οκτώ πόντους (33-25 το ημίχρονο).

Από κει και έπειτα όμως, η αμυντική λειτουργία των Αετών ήταν το «κλειδί» για την εξέλιξη του ματς. Με κορυφαίο τον Βασίλη Γκανά, που συμπαρέσυρε και τους συμπαίκτες του, οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και μείωσαν στο 43-40 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα κινήθηκε στην «κόψη του ξυραφιού», με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Τελικά η…μπίλια κάθισε στο ασπρόμαυρο και έτσι οι Αετοί πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, που πέτυχε 16 πόντους με τρία τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Ευθύμης Τσακαλέρης και Βασίλης Μαυρίδης με 10 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα : 16-11, 33-25, 43-40, 59-60

ΦΟ Αριδαίας (Τάσος Τζιόμαλος) : Καραμπέκης 8, Φόρογλου, Τοπαλίδης, Μπακιρτζής 4, Θωμαΐδης 2, Πυδαράκης 16 (4), Μακρόπουλος 13, Γκαβέζος 16

Αετοί Βέροιας (Ντάνης Τυριακίδης) : Λιόλιος 10 (2), Γκανάς 11 (2), Γάτσος, Παπαγρηγορίου 2, Λέφας 1, Τσακαλέρης 10, Γκίτκος, Μαυρίδης 10 (2), Ιωσηφίδης 16 (3)