Serie A : Από τα καλύτερα ματς της χρονιάς στο Olimpico, τρομερή ανατροπή και στο τέλος “έμφραγμα” για τη Λάτσιο! (vid)

Χίλια μάτια να έχεις να απολαμβάνεις τέτοια ματς!

Στο Στάδιο Olimpico, η Λάτσιο υποδέχτηκε την Ουντινέζε, από την οποία βρέθηκε στο καναβάτσο για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3, κατόρθωσε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να κάνει και την ανατροπή. Όμως το φινάλε δεν ήταν αυτό!

Ο Μπέτο με δύο γκολ είχε δώσει το προβάδισμα στους “μπιανκονέρι”, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όμως στο 34′ ο Ιμόμπιλε έβαλε ξανά τη Λάτσιο στο παιχνίδι.

Στο 44′ η Ουντινέζε πέτυχε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Μολίνα, για να πάει στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα.

Οι “λατσιάλι” όμως μπήκαν…αγριεμένοι στο δεύτερο 45λεπτο και πριν καν το πάρει…είδηση η ομάδα του Λούκα Γκότι, δέχτηκε δύο τέρματα από τους Πέδρο και Μιλίνκοβιτς-Σαβιτς.

Στο 57′ ο Πάτρικ άφησε τη Λάτσιο με 10 παίκτες, όμως το ίδιο συνέβη και στην πλευρά των “μπιανκονέρι”, που έχασαν στο 69′ τον Μολίνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στη Λάτσιο πέτυχε στο 79′ ο Ασέρμπι, μετά την ασίστ του Μπάσιτς, όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε η Ουντινέζε που στο 90+9′(!) πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με εκπληκτικό γκολ του Αρσλάν!

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Ρέινα, Χισάι, Λατσάρι, Ασέρμπι, Πάτρικ, Λουίς Αλμπέρτο (64′ Μπάσιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (78′ Ζακάνι), Πέδρο, Άντερσον (59′ Ράντου), Ιμόμπιλε

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι) : Σιλβέστρι, Ουντότζι, Πέρεζ, Σαμίρ (87′ Φορεστιέρι), Μπεκάο (75′ Νούτινκ), Ντελοφέου (75′ Σόπι), Μολίνα, Γουάλας, Γιάγιαλο (63′ Αρσλάν), Μπέτο, Σαξές (63′ Πουσέτο)