LaLiga : “Αυτοκτόνησε” η Ατλέτικο και χάνει την επαφή με την κορυφή (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κρατούσε τη νίκη στα.. χέρια της, αλλά η Μαγιόρκα έκανε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε μέσα στο “Wanda Metropolotano” με 2-1.

Μεγάλη ημέρα για την Μπέτις. Όχι μόνο νίκησε την Μπαρτσελόνα μέσα στο “Καμπ Νου”, αλλά προσπέρασε και τους “ροχιμπλάνκος”, ανεβαίνοντας στην 3η θέση στη La Liga (έχε ματς λιγότερο η ομάδα του Σιμεόνε).

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε άφησε εκτός ενδεκάδας της Ατλέτικο Μαδρίτης αρκετούς βασικούς (ενόψει του ματς με την Πόρτο στο Champions League) και η ομάδα του δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των νεοφώτιστων. Οι “ροχιμπλάνκος” τα κατάφεραν τελικά με τον Ματέους Κούνια στο 68΄, αλλά μετά… κατέβασαν στροφές και το “πλήρωσαν”.

Οι παίκτες της Μαγιόρκα ισοφάρισαν στο 80΄ από «στημένη» φάση και κεφαλιά του Ρούσο. Οι «ροχιμπλάνκος» βγήκαν όλοι μπροστά και ο Κούμπο στις καθυστερήσεις έφυγε στην αντεπίθεση και ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη, αφήνοντας την περσινή πρωταθλήτρια στην τέταρτη θέση και στο -7 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, την οποία η Ατλέτικο επισκέπτεται την επόμενη Κυριακή (12/12).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς (11΄Ερμόσο), Φελίπε, Λόντι, Ντε Πολ (60΄Ζοάο Φέλιξ), Κοντογκμπιά, Κόκε, Κορέα (71΄Σουάρες), Κούνια (71΄Βρσάλικο), Γκριεζμάν (60΄Λεμάρ)

Μαγιόρκα (Λουίς Γκαρσία) : Ρέινα, Μαφέο, Βαλιέντ, Κόστα, Ρούσο, Ντε Γκαλαρέτα, Μπαμπά (79’ Φερ Νίνιο), Σάντσεθ (73’ Μπατάλια), Λι Κανγκ Ιν (84’ Σεντλάρ), Ντάνι Ροντρίγκες, Πρατς (73’ Άνχελ)