LaLiga : Νίκη-ανάσα για τη Γρανάδα, “λυτρωτής” ο Αρίας (vid)

Η Γρανάδα πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στην Αλαβές με 2-1, χάρις το γκολ του Αρίας στο φινάλε.

Νίκη ανάσα που την έστειλε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη πήρε η Γρανάδα απέναντι στην Αλαβές και σκαρφάλωσε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Πουέρτας στο 14΄ και κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 81′ η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε όταν ο Έιμπραμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ισοφάρισε άθελά του σε 1-1, όμως η απάντηση της Γρανάδα ήταν άμεση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αρίας εμφανίστηκε σαν από μηχανής Θεός και λύτρωσε το σύνολο του Ρόμπερτ Μορένο που πανηγύρισε τη νίκη 2-1 στο φινάλε και πήρε γερή δόση ψυχολογίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Γρανάδα (Ρόμπερτ Μορένο): Μαξιμιάνο, Έιμπραμ, Τορέντε, Κίνι, Νέβα, Μίγια (80′ Μόντσου), Γκοναλόν, Εσκουντέρο (61′ Ετέκι), Πουέρτας (80′ Αρίας), Σουάρες, Μολίνα (71′ Σόρο)

Αλαβές (Χαβιέρ Καγιέχα): Πατσέκο, Λαγκουάρντια, Λεζέν, Αγκιρεγκαρίμπια, Λόπεθ, Πονς (78′ Σιλά), Εντιαγέ (71′ Πίνα), Μόγια (57′ Γκαρθία), Μέντεθ (71′ Πελίστρι), Ριόχα, Χοσέλου