Με κορυφαίο τον Ανγκόλα η ΑΕΚ νίκησε τον Προμηθέα (βαθμολογία)

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τον Προμηθέα καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράιαν Ανγκόλα επιβλήθηκε με 81-77 του Προμηθέα στην έδρα της για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-4 και μειώνοντας την απόσταση από τον Προμηθέα στη μία νίκη με την ομάδα της Πάτρας να έχει πλέον ρεκόρ 6-3.

Οι γηπεδούχοι πέρα από την απουσία του Στέφαν Γέλοβατς, δεν είχαν στη διάθεσή τους και τον τραυματία Νίκο Παππά, είχαν όμως δε εξαιρετική βραδιά τον Μπράιαν Ανγκόλα που τελείωσε το παιχνίδι 26 πόντους (με 6/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ με την μία εξ’ αυτών να είναι στο καλάθι του Χάμερ στο τέλος που ουσιαστικά έκρινε και τον νικητή. Από εκεί και πέρα ο Κουίνο Κόλομ τελείωσε με 19 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Φλιώνης είχε 12 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, που γνώρισε την πρώτη του ήττα στον πάγκο του Προμηθέα, ο Τζεράι Γκραντ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους σημείωσαν οι Κέντρικ Ρέι και Αϊζάια Μάιλς, τα τρίποντα του οποίου κράτησαν «όρθια» την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο. Από το ξεκίνημα η αναμέτρηση απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 6-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-22 με τον Προμηθέα όμως να παραμένει κοντά στο σκορ και στο 14′ να προσπερνά με 31-32 με καλάθι του Χαντ. Δύο τρίποντα από του Κόλομ και Ανγκόλα και 4 πόντοι του Φλιώνη έχτισαν ένα σερί 10-0 για την ΑΕκ που στο 16′ προσπέρασε με 41-32. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-43.

Επιστρέφοντας για το δεύτερο μέρος, η ομάδα της Πάτρας ροκάνισε τη διαφορά, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμά της. Στο 28′ ο Φλιώνης με εύστοχο τρίποντο έκανε το 64-57 όμως οι Γιαννόπουλος και Ρέι ήταν εύστοχοι πίσω από τα 6,75μ. μειώνοντας σε 64-63, με την ΑΕΚ όμως να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με 67-63 χάρη σε τρίποντο στη λήξη του Πετρόπουλου.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα σε όλη την τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα όμως χάρη στα τρίποντα του Μάιλς να παραμένει σε απόσταση αναπνοής. Ο Αμερικανός μείωσε σε 79-77 στο 38′ με τις δύο ομάδες να έχουν διαδοχικές άστοχες επιλογές στις απόμενες επιθέσεις τους. Στα 11” για το τέλος ο Χάμερ σκόραρε για το 81-77 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του, καθώς ο Προμηθέας αστόχησε δύο φορές σε τρίποντο στην τελευταία του επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-43, 67-63, 81-77.