“Βομβάρδισε” με τρίποντα τον ΠΑΟΚ ο Απόλλων Πάτρας (βαθμολογία)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γιώργο Τσαλμπούρη και τον Νίκο Δίπλαρο, αλλά και ευστοχώντας σε 17 τρίποντα -την καλύτερη φετινή επίδοση στην Basket League- ο Απόλλων νίκησε στην Πάτρα και τον ΠΑΟΚ με 95-91 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.

Οι Πατρινοί σημείωσαν την 4η νίκη τους φέτος και προσπέρασαν στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ που έχει ρεκόρ 2-6.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να επιστρέψουν από το -21 να προσπεράσουν με τέσσερις πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά στο φινάλε του αγώνα δεν είχαν σωστές επιλογές.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν κορυφαίος για τους νικητές με 25 πόντους και 6 ασίστ, όμως στο πρόσωπο του αγώνα στο φινάλε ήταν ο Νίκος Δίπλαρος (12π., 6ασ., 3ριμπ.) καθώς στα τελευταία 6” είχε 4/4 βολές ενώ έκανε το κρίσιμο κλέψιμο στην τελευταία κατοχή του ΠΑΟΚ πάνω στον Λοβ. Για τους Θεσσαλονικείς -που πήραν 42 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό»- ο Ντέιβιντ ΝτιΛίο είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ζερμαίν Λοβ 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.