Επιβλητικός ο Άρης, 87-68 το Περιστέρι (βαθμολογία)

Την τέταρτη νίκη του και τρίτη συνεχόμενη στη Basket League σημείωσε ο Άρης καθώς επιβλήθηκε με 87-68 του Περιστερίου για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Γι’ ακόμα μία αναμέτρηση ο Τζέιμς Κέλι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ (26 πόντους, 11 ριμπάουντ) 14 πόντους σημείωσε ο Ζίριους Γουίλιαμς. Από τους φιλοξενούμενους που έκαναν 21 λάθη που έδωσαν 23 πόντους στους γηπεδούχους, ο Κόζι σταμάτησε στους 17.

Mε τον Τζέιμς Κέλι να είναι ο πρωταγωνιστής γι’ ακόμα ένα ματς του Άρη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο μέρος. Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, κάτι που φάνηκε να ευνοεί τους γηπεδούχους. Tην ίδια στιγμή το Περιστέρι αναζητούσε λύσεις στην επίθεση αλλά χωρίς τη συνέπεια που θα ήθελε και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη (11), γίνεται αντιληπτό πως ο Άρης είχε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (34-28), με τον Τζέιμς Κέλι να συνεχίζει την σπουδαία δουλειά στις δύο πλευρές του παρκέ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε με την ίδια συγκέντρωση κι έκανε επιμέρους σκορ 11-6, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (45-34) στο 24’, έπειτα από καλάθι του Λόκετ. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Κέλι είχε συμπαραστάτη τον Γουίλιαμς και ο Άρης μπήκε μπροστά με 20 (62-42), με καλάθι του Σακούρ Τζούστον στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό προκειμένου η πλάστιγγα να γείρει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Η ορμητικότητα των γηπεδούχων δεν έβρισκε απάντηση από τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου οι οποίοι ήταν σε κακή βραδιά. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η διαφορά να ανοίξει στο +27 (78-51 στο 35′) βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη, με μία επιβλητική εμφάνιση από τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 62-43, 87-68.