Premier League : ¨”Φορτσάρει” για τα καλά η Τότεναμ, νίκη στο ντεμπούτο Ράγκνικ στο Μάντσεστερ (vids)

Βήμα Ευρώπης έκανε η Τότεναμ, μετά την εύκολη νίκη απέναντι στη Νόριτς με 3-0. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και πανηγύρισε την τρίτη της σερί νίκη, φτάνοντας τους 25 βαθμούς σε 14 αναμετρήσεις, ανεβαίνοντάς στην 5η θέση.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τα «σπιρούνια» καθώς ο Λούκας Μόουρα με μια εξαιρετική ενέργεια και αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Χιέουν-Μιν Σον, πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 1-0 στο 10’.

Την γάτα με το ποντίκι έπαιξε μετά το γκολ η Τότεναμ, καθώς έδωσε τη μπάλα στη Νόριτς και τον χώρο, οχύρωσε την άμυνά της και προσπάθησε να παίξει στην κόντρα κάτι το οποίο της βγήκε, καθώς κατάφερε με τους γρήγορους μπακ και χαφ της να εκμεταλλευτεί τους χώρους που έβρισκε και έβγαλε αρκετές επιθετικές ενέργειες.

Η Νόριτς από την άλλη, παρότι είχε την κατοχή της μπάλα, δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως μπορεί να βγάλει αξιόλογη επιθετική ενέργεια, καθώς δυσκολευόταν να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αντόνιο Κόντε.

Το ημίχρονο κατευθυνόταν στο τέλος του και η ροή του αγώνα δεν έδειχνε να αλλάζει, η Νόριτς κράταγε τη μπάλα, η Τότεναμ όμως έδειχνε πιο επικίνδυνη και ήταν σαφώς πιο πιθανό να μεγαλώσει το σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρνει με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ έδειξε πως ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι, έδωσε ναι μεν μπάλα και χώρο, παρ’ όλα αυτά σε αρκετές περιπτώσεις την κράτησε στα δικά της πόδια και έψαξε το δεύτερο γκολ, το οποίο θα… τελείωνε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Οι τελικές γινόντουσαν για τους γηπεδούχους και φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να βρουν το επόμενο γκολ, όπως και έγινε με τον Σάντσες μετά από κόρνερ και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Νόριτς, η μπάλα έφτασε στον κεντρικό αμυντικό των «σπερς», ο οποίος έκανε το 2-0 στο 67’.

Το 2-0 έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα κατάφεραν να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα με τον Σον να κάνει το 3-0, ολοκληρώνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση με γκολ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς καμία ομάδα δεν έδειχνε να θέλει να ψάξει για κάτι παραπάνω, όπως έδειξε και το τελικό 3-0.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε) : Γιορίς, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Τανγκάνγκα (62′ Ντόχερτι), Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν, Μόουρα (80′ Μπεργκβάιν), Σον, Κέιν

Νόριτς (Νταν Σμιθ): Κρουλ, Άαρονς, Ομομπαμπιντέλε, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Γουίλιαμς, Λες Μέλοου (72′ Ντόγουελ), Γκίλμουρ (81′ Σόρενσεν), ΜακΛίν, Ίντα (69′ Σάρτζεντ), Πούκι

Την ίδια ώρα, στο ντεμπούτο του Ραλφ Ράνγκνικ στην άκρη του πάγκου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε διάθεση, πίεσε για ένα ημίχρονο και βρήκε τον τρόπο να… ξεκλειδώσει την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας με μία φοβερή εκτέλεση του Φρεντ, με τον Γερμανό να πανηγυρίζει έτσι την πρώτη του νίκη ως προπονητής των «διαβόλων».

Η αλήθεια είναι πως ο Ράνγκνικ δεν μπορούσε να αλλάξει πολλά πράγματα στην πρεμιέρα του, με την ενδεκάδα να είναι η ίδια με αυτήν του παιχνιδιού κόντρα στην Άρσεναλ. Η Κρίσταλ Πάλας περίμενε στο δικό της μισό, περιμένοντας τη δική της στιγμή στην αντεπίθεση.

Η Γιουνάιτεντ είχε τις δικές της απόπειρες, με το σουτ του Μπρούνο εκτός περιοχής να αποκρούεται από τον Γκουάιτα στο 26′ και τον Ρονάλντο να μην προλαβαίνει να «εκτελέσει» όπως θα ήθελε από το ύψος του πέναλτι, λίγα λεπτά αργότερα.

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε μετά από 45 λεπτά αγώνα, όταν ο Νταλό συνεργάστηκε με τον ΜακΤόμινεϊ αλλά το πλασέ του με το αριστερό πέρασε άουτ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν διάθεση να πιέσουν περισσότερο ψηλά, κάτι που πέτυχαν σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού. Ο Κουγιατέ έκανε αισθητή την παρουσία της Πάλας με μία κεφαλιά που πέρασε άουτ στο 56′. Το δοκάρι του Τέλες από απευθείας εκτέλεση φάουλ ήταν η απάντηση της Γιουνάιτεντ σε εκείνο το σημείο, αλλά η ένταση της ομάδας του Ράνγκνικ είχε αρχίσει να πέφτει.

Για να έρθει το δίλεπτο που έκρινε το παιχνίδι. ο Αγιού παίρνει την κεφαλιά πάσα του Τόμκινς αλλά αστοχεί εξ επαφής στο 75′, με τον… ανεβασμένο Φρεντ να πιάνει ένα φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Γκουάιτα για το 1-0 της Μάντσεστερ στο 77′.

Η Πάλας προσπάθησε στο φινάλε με στατικές φάσεις να γεμίσει την περιοχή του Νταβίντ Ντε Χέα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει και οι γηπεδούχοι κράτησαν το 1-0 ως το φινάλε!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράγκνικ) : Ντε Χέα, Νταλό, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο (62′ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντεζ (86′ Φαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ (75′ Ελάνγκα), Ρονάλντο

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά) : Γκουάιτα, Κλιν, Τόμκινς, Γκουέι, Μίτσελ, Σλουπ, Κουγιατέ (82′ Έζε), Γκάλαχερ, Αγιού (82′ Ολίσε), Ζαχά, Μπεντέκε (67′ Έντουαρντ)