“Τρένο” ο Άρης, “έπιασε” τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση

Τον στόχο του πέτυχε και σήμερα ο Άρης, που με γκολ του Μπρούνο Γκάμα λίγο πριν την ανάπαυλα, πήρε μία ακόμη νίκη και “έπιασε” τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της Super League.

Ο Άρης μπορεί να ζορίστηκε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά χάρη στο γκολ του Γκάμα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 και να μπει στην πρώτη εξάδα και έφτασε τις δυο σερί νίκες μετά από αυτή στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Εξαιρώντας τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά κι έτσι δημιουργήθηκαν χώροι εκατέρωθεν, δίχως τελικώς να αξιοποιηθούν. Βέβαια, η πρώτη φάση ήρθε μετά από κακή εκτίμηση του Καστάνο, αλλά όπως είχε κάνει και στον εντός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, έτσι και τώρα ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δεν τελείωσε σωστά τη φάση καθώς τον «ψάρεψε» ο Τσιφτσής. Οι «κίτρινοι» είχαν μια ακόμη σπουδαία στιγμή στο 11ο λεπτό αλλά το σουτ του Φακούντο Μπερτόγλιο ήταν αδύναμο (από το ύψους του πέναλτι). Ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο από το 15ο λεπτό, βασίστηκε στην επιθετική δημιουργία του Σόνι, είδε όμως τον Χερόνιμο Μπαράλες να εξουδετερώνεται από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Άρη. Στο 12’ απείλησε με τον Ριέρα για να έρθει η σπουδαιότερη ευκαιρία του στο 31’ όπου ο Ρεγκίς (κυριολεκτικά) κατάφερε να αστοχήσει με προβολή εντός της μικρής περιοχής!

Ο Άρης απείλησε ξανά στο 39′ έπειτα από αρκετή ώρα με ένα δυνατό σουτ του Καμαρά, ενώ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Γκάμα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Αστέρας μπήκε λίγο πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ώστε να ψάξει την ισοφάριση. Προσπαθούσε κυρίως να απειλήσει με γεμίσματα στην περιοχή του Άρη. Στο 50′ μάλιστα βρήκε και δίχτυα. O Σόνι πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Ριέρα στα αριστερά της περιοχής, εκείνος πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι δείχνοντας οφσάιντ, η φάση ελέγχθηκε και στο VAR, όπου δεν άλλαξε κάτι.

Στο 60′ καταγράφηκε και η πρώτη τελική. Ο Μπαράλες με κεφαλιά τροφοδότησε τον Κρεσπί, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση. Ο Ντένις όμως μπλόκαρε. Ο Αστέρας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αλί Μπαμπά με τον Μπαράλες να αποχωρεί, ενώ ο Μάντζιος απάντησε αλλάζοντας τα άκρα του, με την είσοδο των Ιτούρμπε και Ματέο Γκαρσία.

Ο Άρης όσο κυλούσαν τα λεπτά έπαιρνε την μπάλα και έδειχνε να διαχειρίζεται το παιχνίδι. Ο Αστέρας όταν κρατούσε την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος. Εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που έβρισκαν χώρο στην αντεπίθεση. Στο 77′ ο Καμαρά έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ματέο Γκαρσία όμως δεν πρόλαβα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 87′ οι κίτρινοι έχασαν νέα καλή στιγμή. Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ στα δεξιά λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή. Μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού, ο Αστέρας δεν μπόρεσε να αντιδάσει, οι κίτρινοι υπερασπίσθηκαν το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν τη νίκη τους.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν (26΄ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Λούκας Σάσα, Μπερτόγλιο (85’ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα (69’ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι (69’ Μαντσίνι) και Καμαρά (85’ Μάνος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένθα, Καρμόνα (79’ Ρούμπεν Γκαρσία), Μουνάφο (66’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Ριέρα, Ρεγκίς (86’ Κανελλόπουλος), Σόνι (86’ Μπενίτο) και Μπαράλες (66’ Αλί Μπαμπά).