Πέρασε με «κατοστάρα» από τη Λάρισα ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 35-18) και πέρασε με «κατοστάρα» από την Λάρισα (101-70 την τοπική ομάδα) σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικό ρυθμό και τελείωσαν το ματς με 17 τρίποντα και ποσοστό 53% (17/32). Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα, και ο Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 17 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμη δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με 3/4 τρίποντα και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ που πέτυχε 10 πόντους, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους προσπάθησαν περισσότερο ο Ντεβόντε Γκριν, που πέτυχε 20 πόντους με 4/9 τρίποντα ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ, ο Τζαλέν Χάντσον, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, και ο Ζώης Καράμπελας που πέτυχε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με… πεταχτάρι του Γιώργου Πρίντεζη από τα 10 μέτρα και το σκορ 23-18 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 7-0 με τρίποντο του Κώστα Σλούκα σε διάστημα ενός λεπτού ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (31-20) στο 12’, ενώ προηγήθηκαν και με 11 (42-31) στο 19’ με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 21-7 με δύο τρίποντα του Ντόρσεϊ, από ένα των Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη και γκολ φάουλ του Σακίλ ΜακΚίσικ, προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων (63-42), 5’ και 48’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε όλη την τρίτη περίοδο με πιεστική άμυνα και πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 (74-48 στο 28’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 36 πόντους (99-63) στο 37’, με δύο σερί τρίποντα, ένα από τον Μιχάλη Λούντζη και το πέμπτο στο ματς του Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101.