Άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των πλέι οφ της Α1 γυναικών, πήρε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας εύκολα στη Μίκρα του ΓΑΣ Καματερού με 31-13 για τη δεύτερη αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με όρεξη και έδειξε πως δεν επηρεάστηκε από την ήττα της 1ης αγωνιστικής στην Νέα Ιωνία και με το πέρας του πρώτου δεκαπεντάλεπτου στο παιχνίδι προηγήθηκε με 9-4.

Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημίχρονο ο Δικέφαλος συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με την διαφορά στα +6 γκολ και το σκορ στο 17-11.

Στην επανάληψη οι νταμπλούχες Ελλάδος δεν έριξαν τον ρυθμό τους, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκαν με double score στα μέσα του ημιχρόνου, 24-12. Στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ mαteco πέρασε σε πειραματικό στάδιο, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να δοκιμάζει συστήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του. Στο τέλος της αναμέτρησης ο πίνακας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» έδειξε, 31-13 υπέρ του Δικεφάλου.

​​​Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, τον νέο χρόνο, στις 15 Ιανουαρίου απέναντι στην Βέροια 2017, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 9-4, 10-7, 13-8, 17-11 (ημχ), 21-11, 23-11, 24-12, 27-12, 28-13, 31-13.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μπατζαρακούδη 1, Μεντεσίδου 6, Βιντούκοβα 1, Γκλομπάρεβιτς, Καραχαρίση 4, Αμβροσιάδου 4, Τασέφσκα 2, Σεβδιλη 5, Βέτκοβα, Νίκολιτς 4, Καγιούμοβα, Αργυροπούλου 3, Μπουράτο, Δημάκου.
ΓΑΣ Καματερού (Δανήλος): Μ. Βασιλείου, Καραχάλιου, Καζάκη 1, Δαμάσκου 3, Κούρτη, Φακίνου, Χατζηαργυρού, Χριστοδούλου, Αλιφιέρη 1, Αν. Βασιλείου 4, Σπυροπούλου, Καραμάνου 4.
Διαιτητές: Χαρίτσος – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 1/1 – 2/2