Premier League : Πιο εύκολα η Άρσεναλ, γκολ νίκης στα…χασομέρια για Τσέλσι και Λίβερπουλ (vids)

Η Λίβερπουλ κατάφερε να λυγίσει την Άστον Βίλα (1-0) χάρη σε γκολ του Σαλάχ στην επιστροφή του Στίβεν Τζέραρντ για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο Άνφιλντ, ενώ η Τσέλσι με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Λιντς για την 16η αγωνιστική της Premier League – Επιστροφή στις νίκες για την Άρσεναλ.

Έτσι, οι Reds παρέμειναν στη 2η θέση με 37 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κέρδισε με 1-0 τη Γουλβς νωρίτερα.

Η ομάδα του Τζέραρντ έβαλε δύσκολα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού στη Λίβερπουλ, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και να φτάνουν σε δύσκολη νίκη χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Σαλάχ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Η Τσέλσι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Λονδίνο απέναντι στη Λιντς, καθώς με buzzer beater πέναλτι του Ζορζίνιο επικράτησε με 3-2 και παρέμεινε στο -1 από τη Λίβερπουλ και στο -2 από τη Σίτι.

Ο Ραφίνια με εύστοχο χτύπημα πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 27′, με τους Λονδρέζους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Μάοντ στο 44′ σκόραρε και έκανε το 1-1.

Στο 56′ η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι και ο Ζορζίνιο έκανε την ανατροπή για την ομάδα του, σημειώνοντας το 2-1. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο 83′ με τον Γκέλχαρντ. Ωστόσο, ο Ζορζίνιο με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά με πέναλτι, έκανε το τελικό 3-2 και λύτρωσε την Τσέλσι.

Μετά από 2 ήττες στην Premier League, η Άρσεναλ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 της Σαουθάμπτον στο «Έμιρεϊτς». Έτσι, οι «κανονιέρηδες» βρίσκεται πλέον στην 5η θέση με 26 βαθμούς και απέχουν έναν βαθμό από την τετράδα.

Ο Λακαζέτ στο 21′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, με τον Όντεγκααρντ έξι λεπτά αργότερα να σημείωνει το 2-0.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες και να πετυχαίνουν και 3ο γκολ με τον Γκάμπριελ στο 62′.