Super League 2 : “Περίπατος” της Βέροιας, παραμένει στην κορυφή του 1ου ομίλου (vid)

Μια ακόμη ποδοσφαιρική…παράσταση από τη φετινή Βέροια, που συνεχίζει το σερί νικών και παραμένει μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα κόντρα στον αδύναμο Απόλλωνα Λάρισας, τον οποίο φιλοδώρησε με πέντε τέρματα, ενώ θα μπορούσε να πετύχει ακόμη περισσότερα.

Κορυφαίος για τη “Βασίλισσα του Βορρά” ήταν ο Γιάννης Πασάς, που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ πέτυχε γκολ μετά από 1800 και πλέον ημέρες ο Μιχάλης Μπουκουβάλας!

Πρώτη καλή στιγμή για τη Βέροια, που “εγκαταστάθηκε” από νωρίς στα καρέ του Νόρμαν, στο 5ο λεπτό όταν το διαγώνιο σουτ του Πεταυράκη έφυγε άουτ.

Στο 8′ ο Πόζογλου προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Νόρμαν, ο οποίος με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 11′ ο Οικονόμου δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα βρήκε στον Γιαννίτση και κατέληξε κόρνερ

Η πίεση της Βέροιας καρποφόρησε στο 16ο λεπτό, όταν ο Πασάς βρήκε εξαιρετικά τον Μπουκουβάλα, ο οποίος σε ρόλο φορ, κατέβασε τη μπάλα και με ιδανικό πλασέ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (1-0)

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Λαρισαίους, μόλις ένα λεπτό μετά ο Πόζογλου “γέμισε” στην αντίπαλη περιοχή και ο Πασάς από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να “γράψει” το 2-0.

Στο 28′ καταγράφηκε η πρώτη φάση του Απόλλωνα, στο σουτ του Λουκά που κατέληξε μόλις άουτ.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 47′ όταν ο Γιακουμάκης πάσαρε στον Πόζογλου, αυτός μπήκε από αριστερά στην περιοχή των “κυανόλευκων”, “γέμισε” για τον Πασά ο οποίος με κεφαλιά αυτή φορά νίκησε τον Νόρμαν για τρίτη φορά (3-0).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μούργος έβγαλε προωθημένο για τον Πασά, αυτός πλάσαρε ιδανικά τον Νόρμαν για το 4-0.

Στο 56′ η δεύτερη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, όταν ο Γιαννίτσης από κοντά σούταρε άουτ

Τρία λεπτά μετά, οι Βελλίδης και Μπουκουβάλας δεν συνεννοήθηκαν όπως έπρεπε, ο Ζαχόπουλος παρενέβη στη φάση και από πλάγια θέση πλάσαρε εύστοχα (4-1).

Το 5-1 διαμορφώθηκε στο 71′ όταν ο Μυστακίδης πάσαρε στον Γιακουμάκη, ο τελευταίος ανακόπηκε από τον Ζιάκα, η μπάλα όμως κατέληξε στον Φοφανά που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (66′ Μπλέτσας), Μούργος (54′ Μυστακίδης), Γαβριηλίδης (54′ Ράμος), Γιακουμάκης (75′ Ορφανίδης), Πόζογλου, Πασάς (54′ Φοφανά).

Απόλλων Λάρισας (Νίκολα Στράτσια) : Νόρμαν, Γιαννίτσης, Βίγια (55′ Ζιάκας), Λίταινας (55′ Ζαχόπουλος), Λουκάς, Καλούσης, Παναγιώτου (55′ Κανούλας), Σκούπρα, Κοζουά, Χατζής, Τιμπουέ.