La Liga : “Έμφραγμα” στο 86′ για τη Μπαρτσελόνα, επιτέλους νίκη για τη Βιγιαρεάλ (vids)

Μια πολύ σημαντική νίκη κρατούσε μέχρι το 86′ η Μπαρτσελόνα, αλλά ο Κίμι Άβιλα είχε άλλη άποψη για την Οσασούνα, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Με την καλύτερη ψυχολογία μετά την πρόκριση στους “16” του Champions League η Βιγαρεάλ, επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στη Ράγιο.

Η φετινή Μπαρτσελόνα δεν είναι για μεγάλα πράγματα. Αυτό είναι γνωστό από το ξεκίνημα της σεζόν, όμως παιχνίδια όπως το σημερινό (12/12) κόντρα στην Οσασούνα θα περίμενε κανείς να τα κερδίζει.

Αυτό δεν σημαίνει στην Παμπλόνα και ας προηγήθηκαν δύο φορές οι Καταλανοί. Ο Νίκο στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ έπειτα από ασίστ του Γκαβί, όμως η ομάδα του Τσάβι ισοφαρίστηκε άμεσα.

Στο 24′ ο Ντέιβιντ Γκαρσία με κεφαλιά έπειτα από φάουλ, έγραψε το 1-1. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Στο 49ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα «ξαναχτύπησε» με ένα εξαιρετικό σουτ του Εζαλζούλι. Όμως, οι Καταλανοί δεν «κλείδωσαν» τη νίκη και και έτσι… πλήρωσαν το νόμισμα.

Ο Τσίμι Αβιλά κέρδισε τον Αντρέ Τερ-Στέγκεν στο 87′ και «υπέγραψε» ακόμη μία γκέλα της Μπαρτσελόνα.

Λίγο πριν, η ομάδα του Ουνάι Έμερι πέτυχε μόλις την τέταρτη φετινή της νίκη (έχει ματς λιγότερο) επικρατώντας της Ράγιο που υπέστη την έκτη ήττα της μακριά από την προάστια της Μαδρίτης. Το κίτρινο υποβρύχιο μετά την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Champions League, κατάφερε να νικήσει μια αξιόλογη και σκληρή ομάδα που παίζει ανοιχτό ποδόσφαιρο, κυρίως μέσα στην έδρα της που έχει 8 νίκες.

Το σκορ άνοιξε ο Αλγερινός στόπερ Μαντί με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντάνιελ Παρέχο (1-0, 32ο λεπτό) και τρία λεπτά αργότερα ο Ζεράρ Μορένο κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Κατένα με την Βιγιαρέαλ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους με το δεύτερο φετινό γκολ του Ισπανού (2-0, 36ο λεπτό). Αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες με την Ράγιο να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς με την κεφαλιά του Ίσι Παλαθόν που έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Μαντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ άγγιξε τρίτο γκολ με την κεφαλιά του Πάου Τόρες να σταματάει στο δοκάρι και την Ράγιο να παλεύει μέχρι το φινάλε για ένα γκολ που δεν ήρθε ποτέ καθώς ο Χερόνιμο Ρούλι βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα σταματώντας τις προσπάθειες των παικτών των φιλοξενούμενων.