Γκολ…buzzer beater ο Αστέρας, λυτρωτής ο Ρίτζις!

Το ματς στην Τρίπολη όδευε στην ισοπαλία χωρίς γκολ, όμως Κρέσπι Ρίτζις είχε άλλη γνώμη!

Ο Αστέρας κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη στο 90+3′ και να φτάσει τους 17 βαθμούς (όσους και ο Άρης), αφήνοντας τον μαχητικό αλλά άτυχο Παναιτωλικό στην 11η θέση με 12 βαθμούς.

Μοιραίος για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ο Καρέλης που έχασε απίθανη ευκαιρία για το 0-1, ενώ ο Παπαδόπουλος κράτησε όρθιο τον Αστέρα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αστέρας μπήκε λίγο πιο δυνατά στον αγώνα και στο 7’ πλησίασε στο γκολ, όταν από γύρισμα του Ριέρα από τα αριστερά, ο Καρμόνα προσπάθησε να τη σπρώξει προς την εστία, αλλά δεν τα κατάφερε στην πρώτη απόπειρα, ενώ στη δεύτερη έκανε επιθετικό φάουλ στον Μελίσσα.

Στο 15’ ο Μπαράλες έστρωσε προς τον Ιγκλέσιας ο οποίος δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε στη γωνία του, ενώ στο 22’ κι ο Παπαδόπουλος έδειξε αντίστοιχα τα αντανακλαστικά του στο φάουλ του Μπαρμπόσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έβγαλε καλύτερες συνεργασίες μέσα στο γήπεδο και στο 61’ έχασε μία απίθανη ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Μεντόσα έστρωσε στον Φλόρες έξω από την περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε ασταθώς και ο Καρέλης από τα τρία μέτρα έκανε «τσαφ» και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Βέργος γύρισε στον Αντούνες έξω στην περιοχή αυτός έκανε το ένα-δύο με τον Καρέλη, όμως το τελείωμα του Έλληνα φορ ήταν πολύ κακό. Κι αφού ο Παναιτωλικός δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες του, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Αστέρας τον «τιμώρησε». Από σέντρα του Άλβαρες, ο Μπενίτο μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι και ο Κρεσπί από κοντά χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Πίτσου, Τασουλής (65′ Άλβαρεθ), Ιγκλεσίας (46′ Μουνάφο), Κανελλόπουλος (86′ Μπενίτο), Ριέρα (65′ Τιλίκα), Σίτο (46′ Ρέτζις), Σονί, Μπαράλες.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους (59′ Χουχούμης), Αντούνες, Φλόρες, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (87′ Τσιγγάρας), Μόρσεϊ (42΄λ.τ. Καρέλης), Βέργος.