Νίκη μετά από καιρό για τον Φίλιππο Βέροιας, 30-27 τον Φαίακα

Με αντεπίθεση στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Φίλιππος νίκησε τον Φαίακα με 30-27 στη Βέροια για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη της πρεμιέρας απέναντι στον Ζαφειράκη στις 18 Σεπτεμβρίου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκαν με 12-16 στο ημίχρονο και 18-20 στο 40′. Από εκεί και πέρα, όμως, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, που βρήκαν επιθετικές λύσεις, πήραν τα ηνία στο σκορ και με πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-9, 7-12, 10-13, 12-16 (ημχ), 14-18, 18-20, 21-21, 24-23, 28-25, 30-27.

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Μούγιτς 4, Άγκοβιτς 4, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 3, Κακαφίκας, Αρβανιτίδης, Κουκουτσίδης 6, Ρίζος 2, Β. Φιλόσογλου 4, Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 5, Κυριακίδης Κ. Φιλόσογλου, Εμμανουήλ, Τσαμήτρος.

Φαίακας Κέρκυρας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκάουι 2, Τσίλης 5, Ντζούλοβιτς 12, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 3, Κυπριώτης, Δελλής 1, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Ζέρβας, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Προβατάς, Νάστος 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 3/3 – 3/3