Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη Λάρισα, επικράτησε του Απόλλωνα

Με κορυφαίους του νεοφερμένους Μούντι και Μάριτς η Λάρισα πέρασε νικηφόρα από την Πέτρα επικρατώντας με 82-74 του Απόλλωνα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Θεσσαλών στη φετινή σεζόν, που πλέον έχουν ρεκόρ 2-7, ενώ ο Απόλλωνας ηττήθηκε για δεύτερη φορά στην «Περιβόλα» και υποχώρησε στο 4-6.

Με τον Μάριν Μάριτς να έχει 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Στέφαν Μούντι με 13 πόντους και 7 ασίστ και τους Θοδωρή Ζάρα (15 πόνοι με 3/4 τρίποντα) και Οσμάν Κρουμπάλι (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να δίνουν σημαντικές λύσεις, η Λάρισα κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (45 έναντι 29) δεν πλήρωσε τα 9 παραπάνω λάθη της (15 έναντι 6) και να φτάσει στην επικράτηση.

Για τον Απόλλωνα που σούταρε μόλις 6/28 πίσω από τα 6,75μ. ο Ορλάντο Κόουλμαν είχε 17 πόντους και ο Γιώργις Διαμαντάκος 14. Ωστόσο έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Γιώργος Τσαλμπούρης (10π. με 3/10 σουτ) και Νίκος Δίπλαρος (9π. με 0/7 τρίποντα και 7 ασίστ), που είχαν μαζί 5/22 σουτ.

Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά το παιχνίδι, γρήγορα όμως βρήκαν ρυθμό και συμβάδιζαν στο σκορ με την πρώτη περίοδο να τις βρίσκει ισόπαλες με 18-18. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-19 στο 12′ όμως ο Γκριν με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λάρισα. Ένα νέο μικρό σερί 5-0 έφερε τους γηπεδούχους στο +5 νε τον Χάντσον να κάνει το 27-33 στο 17′ ωστόσο ο Τσαλμπούρης με δίποντο και τρίποντο στη λήξη μείωσε για τον Απόλλωνα σε 33-35 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η Λάρισα μπήκε στο δεύτερο μέρος με ένα γρήγορο σερί 7-0 που την έφερε για πρώτη φορά να προηγείται με 9 πόντους (33-42) ενώ ο Γκριν με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-47 για την πρώτη διψήφια διαφορά των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι όμως με τον Κόουλμαν και τον Δίπλαρο ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 50-51 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (50-53).

Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 10 πόντους με τον Γκριν να ευστοχεί σε τρίποντο για το 51-61 στο 32′ ενώ στις προσπάθειες του Απόλλωνα για να μειώσει τη διαφορά (63-69 στο 36′) οι Θεσσαλοί είχαν απαντήσεις στην επίθεσή τους. Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Μούντι με βολές έκανε το σκορ 66-78 με τη Λάρισα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +12. Η διαφορά αυτή αποδείχθηκε ασφαλείας μέχρι και το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να παίρνουν τη νίκη με 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82.