Όγδοη νίκη για τον Παναθηναϊκό, 92-67 τον Προμηθέα (βαθμολογία)

Στην 8η νίκη του στη Basket League έφτασε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 92-67 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική.

Με όλους τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και όλους να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολο το έργο τους απέναντι στην πατρινή ομάδα που είχε απουσίες κυρίως στη θέση «4» και δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νέντοβιτς με 17 πόντους ενώ για τον Προμηθέα ο Χαντ είχε 18.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός κι εκτελώντας με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 πήγε ψηλά στο σκορ «χτίζοντας» διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (24-12) απέναντι στον Προμηθέα που αγωνιζόταν με απουσίες. Οι «πράσινοι» έφτασαν να προηγούνται με +20 (32-12) στο 13’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβις. Ο Σέρβος γκαρντ είχε πολύ καλή απόδοση δίνοντας ώθηση στους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν ποσοστό 47% στα τρίποντα (10/21) στο τέλος του πρώτου μέρους (48-33).

Με επιθετική αιχμή τον Χαντ ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει βάζοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι, ωστόσο οι λύσεις ήταν περιορισμένες για τον Ηλία Ζούρο. Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 22-15 στο τρίτο δεκάλεπτο (70-48). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη συνέχεια αφού η διαφορά ήταν μεγάλη ανάμεσα στις δύο ομάδες που έπαιξαν πιο ελεύθερα και τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μία εύκολη επικράτηση αφού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Προμηθέα.

Tα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67