LaLiga : Τρομερό ματς στο Ciudad, άσο ημίχρονο, διπλό τελικό! (vid)

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της LaLiga.

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς στο Ciudad, η Βαλένθια πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη γηπεδούχο Λεβάντε, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τοπικό ντέρμπι είχε την αίγλη που αναμενόταν, με την ομάδα του Αλέσιο Λίσκι να προηγείται στο πρώτο 45λεπτο με 2-0 (Χοσέ Καμπάνια 21′ και Ρότζερ Μάρτι στο 24′), όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στις “νυχτερίδες”.

Ο Γκονσάλο Γουέδες μείωσε στο 44′ και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, που πήρε σάρκα και οστά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σολέρ στο 50′ ευστόχησε στο πέναλτι και ισοφάρισε, ενώ στο 72′ ο Κάρλος Σολέρ γύρισε “τούμπα” το ματς για τους φιλοξενούμενους.

Στο 85′ ο Γκονσάλο Γουέδες πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα της Βαλένθια, το οποίο έγινε πιο ρευστό στο 90+2′ με το γκολ του Ένις Μπάρντι αλλά δεν υπήρχε ο χρόνος για κάτι καλύτερο από πλευράς Λεβάντε.

Λεβάντε (Αλέσιο Λίσκι) : Καρντένας, Κλερκ, Πουμπίλ, Ντουάρτε, Βέζο, Λουίς Μοράλες (77′ Σολδάδο), Ντε Φρούτος (86′ Καντέρο), Πεπελού (56′ Μελέρο), Καμπάνια, Ντάνι Γκόμεζ (77′ Μπάρντι), Μάρτι

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Σίλεσεν, Λουίς Γκάγια, Πιτσίνι (71′ Ιράνθο), Γκιλαμόν, Ντιακαμπί, Τσερίσεφ (60′ Ντε Σόουζα), Έλντερ Κόστα, Ράτσιτς (89′ Μουσά), Σολέρ, Ντούρο, Γουέδες