Με Καμαρά από τα 11 βήματα ο Άρης, 1-0 τον Ιωνικό

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη για τον Άρη, που πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον μαχητικό Ιωνικό και έφτασε τους 21 βαθμούς.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου τα βρήκε…σκούρα κόντρα στους Νικαιώτες, που παρά τις απουσίες παρουσίασαν δυναμική, ωστόσο δεν απείλησαν επιθετικά παρά μόνο καλή ανασταλτική λειτουργία.

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά… έλυσε τον Γόρδιο δεσμό από τα 11 βήματα, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό.

Ο Άρης πήρε από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο και μέχρι το 25’ ήταν συνεχώς στην επίθεση και πίεζε για το γκολ. Στο 7’ είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Καμαρά σούταρε, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και στη συνέχεια ο Σάσα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ήταν οφσάιντ.

Στο 13’ σουτ του Ματίγια κόντραρε στον Βαλεριάνο και στο 15’ σουτ του Εντιαγέ απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ η προσπάθεια του Φαμπιάνο από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχη.

Στο 17’ σουτ του Μάναλη μπλόκαρε άνετα ο Κουέστα και στο 24’ επικίνδυνη σέντρα του Λένις έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Μαντσίνι από καλή θέση δεν κατάφερε να σκοράρει.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Ιωνικός ισορρόπησε. Στο 29’ μακρινό σουτ του Ιτούρμπε έφυγε άουτ και κατόπιν οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 31’ σουτ του Κάνιας έδιωξε ο Κουέστα σε κόρνερ και στο 32’ σουτ του Καμπράλ απέκρουσε ο Κουέστα στη δεξιά γωνία.

Στο 35’ ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης, ενώ στο 41’ ο Παραγουανός εξτρέμ άγγιξε το 1-0. Πέρασε τον Χουτεσιώτη και πλάσαρε, αλλά ο Μύγας έδιωξε στη γραμμή! Στο 44’ μπερδεύτηκαν Τσιγκρίνσκι και Ρομαό, όμως, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης και γλίτωσε το αυτογκόλ.

Το 0-0 δεν ήταν να κρατήσει για πολύ, ωστόσο, αφού ο Άρης βρήκε τελικά το πολυπόθητο γκολ με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από μια αναπάντεχη καραμπόλα στο 47′, ο Μύγας ανέτρεψε τον Μαντσίνι μέσα στην περιοχή και ο Καμαρά ανέλαβε να ολοκληρώσει τη δουλειά από τα έντεκα βήματα, ευστοχώντας στο 49ο λεπτό για το 1-0.

Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Άρης έδωσε χώρο στον Ιωνικό που ανέβασε τα ποσοστά του στην κατοχή μπάλας και δημιούργησε απειλητικές συνθήκες στην περιοχή του Άρη, πότε με σέντρες «φαρμάκι» του Βαλεριάνου, πότε με προωθήσεις παικτών στην περιοχή, με την άμυνα των «κιτρινόμαυρων» πάντως να διαχειρίζεται κάθε απειλή.

Ταυτόχρονα, η ομάδα του Μάντζιου έβρισκε υπεραριθμίες στην απέναντι άκρη του γηπέδου, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό για απλές και σωστές τελικές πάσες ή και για να τελειώσει αποτελεσματικά τις φάσεις που της παρουσιάστηκαν.

Όπως και να χει, το τελικό 1-0 δίνει τρίποντο στους «κιτρινόμαυρους», που πλησίασαν έναν πόντο από την 6άδα των playoffs, αφήνοντας τον Ιωνικό των πολλών απουσιών αρκετά χαμηλότερα.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Λούμορ (78′ Γκάνεα), Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια (78′ Μάνος), Σάσα, Ιτούρμπε (65′ Γκάμα), Μαντσίνι (88′ Μπερτόγλιο), Εντιαγέ, Καμαρά (88′ Λόπεζ)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Σάντσεζ, Ρομαό (46′ Κιάκος), Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Μύγας (88′ Βαφέας), Ντάλσιο, Καμπράλ, Κάνιας (88′ Ματσούκας), Λένις, Μάναλης