Premier League : Boxing Day με…φουριόζες τις Σίτι, Άρσεναλ, συνεχίζει το σερί η Τότεναμ (vids)

Παραδοσιακή ημέρα η σημερινή στην Αγγλία, αν και…κουτσουρεμένη λόγω των αναβολών εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού.

Η Μάντσεστερ Σίτι δέχτηκε μεν τρία γκολ από τη Λέστερ αλλά έβαλε έξι, σε μια άκρως παραγωγική βραδιά χάρη στους Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Γκουντογκάν, Στέρλινγκ (4-0 το πρώτο ημίχρονο), Λαπόρτ και ξανά Στέρλινγκ.

Οι “αλεπούδες” πέτυχαν τρία γκολ από το 55′ έως το 65′ με τους Μάντισον, Λούκμαν και Ιεανάτσο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως οι “μπλε” ήταν αποφασισμένοι για τη 15η φετινή νίκη που τους κρατάει  στην κορυφή της Premier League.

Με νίκη συνέχισε και η Άρσεναλ, που δυσκολεύτηκε για 40 λεπτά κόντρα στην ουραγό Νόριτς, ώσπου πέτυχε το δεύτερο γκολ (είχε προηγηθεί με τον Σάκα και σκόραρε ξανά με τον Τίρνεϊ, πατώντας…γκάζι στη συνέχεια για το τελικό 0-5.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Τότεναμ, που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Πάλας (Κέιν και Μούρα), με το έργο της να γίνεται πιο εύκολο στο 37′ όταν αποβλήθηκε ο Ζαχά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 74′ ο Σον.

Τέλος στο London Stadium, η Γουέστ Χαμ επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε κακό…φεγγάρι, γνωρίζοντας την ήττα από τη Σαουθάμπτον με σκορ 2-3.