Premier League : “Κραχ” της Τσέλσι στο 90+1′! (vid)

Την ευκαιρία να διατηρήσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι έχασε η Τσέλσι, που δέχτηκε γκολ στο 90+1′.

Η ομάδα του Λονδίνου, αν και προηγήθηκε με τον Λουκάκου, δέχτηκε την ισοφάριση από τον Γουέλμπεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και αναδείχτηκε ισόπαλη με την Μπράιτον 1-1.

Η Τσέλσι βιαζόταν να αλλάξει χρονιά στο -6 από τη Μάντσεστερ Σίτι και… ξέχασε να παίξει για 35 λεπτά αγώνα απέναντι στη Μπράιτον. Παρ’ όλα αυτά, έδειχνε να κρατάει με νύχια και με δόντια αυτό το 1-0 από το πρώτο ημίχρονο, έτοιμη να υποδεχθεί όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα το 2022. Ωστόσο, η δικαιοσύνη επήλθε για χάρη των Γλάρων, από τον «clutch», Ντάνι Γουέλμπεκ. Ο Βρετανός στράικερ μπήκε αλλαγή στο 79′ και στο 90+1′ χάρισε αυτό που άξιζε δικαιωματικά η ομάδα του, αλλά δεν μπορούσε να πετύχει για 90′: το γκολ. Με υπέροχη κεφαλιά στους «αιθέρες» νικώντας κατά κράτος τον Τσαλόμπα, ο 31χρονος άφησε «άγαλμα» τον συγκλονιστικό μέχρι εκείνη τη στιγμη Μεντί και έριξε «μαχαιριά» στην ομάδα του Τόμας Τούχελ που κινδυνεύει να μείνει στο -8 και απέκτησε νέο πρόβλημα καθώς ο Ρις Τζέιμς αποχώρησε τραυματίας.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (46′ Τσαλόμπα), Ρούντιγκερ, Πούλισικ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Τζέιμς (27΄ Αλόνσο), Χάντσον-Οντόι (67′ Καντέ), Λουκάκου, Μάουντ

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ): Σάντσες, Λάμπτεϊ (66′ Μουεπού), Φέλτμαν, Μπερν, Κουκουρέγια, Μπισούμα, Λαλάνα, Μαρτς, Μόντερ, ΜακΆλιστερ (80′ Γουέλμπεκ), Μοπέ